Union İstanbul

Featured Snippets (Aramada Öne Çıkan Snippet) Rehberi

Featured Snippet Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş
İçindekiler

Featured Snippets sayesinde internetin derinliklerinde hızlı cevap bulmanın altın anahtarı oluştu. Öne çıkan snippet’ler, Google arama sonuçlarında ücretsiz olarak en üst sırada yer alır.
Örnekle anlatmak gerekirse “google yukarıda çıkmak” aramasında çıkan sonuca baktığımızda ilk olarak featured snippet yer almaktadır. Google’daki arama sonucunun görüntüsü ise aşağıdaki gibidir.

Featured Snippets Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefleyerek, arama sonuçlarında bilgiye hızlı erişim sağlamak amacıyla sıfırıncı sıra özelliğini sunar. Burada, arama yapan kullanıcıların sorularına doğrudan cevaplar sunarak, onların zamandan tasarruf etmelerini ve aradıkları bilgilere daha hızlı ulaşmalarını sağlar. Peki, Google bir içeriği nasıl ve neden Featured Snippet olarak belirler?

Temelde, Google, içeriği kullanıcı için yararlı ve doğru bulduğunda, bu içeriği öne çıkarır. Bu özel alan, kullanıcının aradığı bilgilere doğrudan erişim sağlayarak, onların arama deneyimini zenginleştirir. Dolayısıyla, Google’ın Featured Snippets alanında yer almak, içeriğinizi potansiyel olarak milyonlarca kullanıcıya sunma fırsatı anlamına gelir. Blog yazımızda, Google’ın içeriği nasıl seçtiğini ve sitenizin bu değerli pozisyona nasıl ulaşabileceğini daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Hazırsanız, web dünyasında sitenizi ve sitenizdeki bilgiyi ön plana çıkarmak ile ilgili keşiflere başlayalım.

 

Featured Snippet Nedir?

Snippet terimi parça anlamına gelmektedir. Bir metin veya bir kodun küçük bir parçasını ifade etmek için kullanılır. Buradaki işlevi ise tamamen arama motoru sonuç sayfasında (SERP) gösterilen web içeriğinin kısa bir bölümü, parçasıdır. Bu alanda kullanıcıya içeriğinizin kısa bir özeti sunulur.
Sıfırıncı Sıra, Google’da bir soruya doğrudan cevap veren ve arama sonuçlarının en üstünde gösterilen bir içerik türüdür. “Sıfırıncı pozisyon” olarak da bilinir ve genellikle bir video, paragraf, liste veya tablo şeklinde olabilir. Google, kullanıcıların hızlı bilgi almasını sağlamak için bu içerikleri seçer. Bir içeriğin sıfırıncı sıra olarak seçilmesi, o sitenin çok daha fazla görünür olmasını sağlar. Bu yüzden de genellikle içerik üreticileri ve SEO uzmanları bu pozisyonu hedefler.

 

Kullanıcılar Nasıl Sorgular Yapıyor?

Kullanıcılar, günlük hayatlarında ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşmak için Google’da çeşitli sorgular yapıyor. Ancak, doğru sonuçlara hızlıca ulaşabilmek için hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı bilmek gerekiyor.

‘Kullanıcılar Google’da Nasıl Sorgular Yapıyor?’ konumuzun altında, arama motorlarında yapılan sorguların ardındaki niyeti anlayarak, etkili anahtar kelime stratejileri geliştirebilirsiniz. Bu süreci daha iyi anlamak ve anahtar kelimelerinizi nasıl araştıracağınıza dair kapsamlı bilgi için ‘Arama Niyetini İnceleyin ve Anahtar Kelimelerinizi Araştırın‘ isimli blog yazımıza göz atın. Bu yazı, arama motoru optimizasyonu yolculuğunuzda size rehberlik edecek değerli ipuçları sunuyor. İlgili blog yazımıza ulaşarak, kullanıcıların Google’da ne tür sorgular yaptığını keşfedin ve web sitenizi bu bilgiler ışığında optimize edin!

 

Featured Snippets Türleri Nelerdir?

Featured Snippets, Google arama sonuçlarında kullanıcıların sorgularına doğrudan cevaplar sunan özel formatlı kutulardır. Bu öne çıkan snippet’lar, kullanıcılara aradıkları bilgilere hızlı bir erişim sağlar ve web siteleri için önemli bir görünürlük avantajı sunar. Featured Snippets çeşitli formatlarda olabilir:

1.  Paragraf Snippets: En yaygın snippet türüdür. Bir kullanıcının sorusuna doğrudan yazılı bir cevap sunar. Genellikle bir paragraf uzunluğundadır ve cevabı net bir şekilde özetler.

2. Liste veya Madde İşaretli Snippets: Adımlar, öneriler veya sıralı bilgiler gerektiren sorgular için idealdir. Hem numaralı listeler (sıralı) hem de madde işaretli listeler (sırasız) olarak görünebilir.


Liste Snippets - Madde İşaretli Snippets

 

3. Tablo Snippets: Verileri tablo formatında sunar. Fiyat karşılaştırmaları, özelliklerin listelenmesi gibi veri odaklı sorgular için kullanılır.


Tablo Snippets

 

4. Video Snippets: Bir videoyu öne çıkarır ve genellikle kullanıcının sorgusuyla ilgili belirli bir video kısmına doğrudan bağlantı içerir.


Video Snippets

 

Featured Snippet Faydalı Mı – Zararlı Mı?

Sıfırıncı sıranın zararlı mı yoksa yararlı mı olduğu konusu özellikle SEO uzmanlarının sıklıkla tartıştığı bir mevzu. Çünkü bu durum web sitesi sahipleri ve içerik üreticileri arasında farklı görüşlere neden olabiliyor. Bu sebeple de featured snippets özelliklerinin hem avantajları hem de dezavantajları olabiliyor.

 

Featured Snippets Yararları

  • Görünürlük ve marka bilinirliliği sağlar. Google arama sonuçlarının en üstünde yer alarak bilinirliliğiniz artar.
  • Trafik artışı sağlar. Birçok durumda kullanıcılar öncelikli olarak öne çıkan snippet’e tıklarlar. Bu da trafikte önemli ölçüde artışa neden olur.
  • Güvenilirliğiniz artar. Google tarafından bir sorunun cevabı olarak önerildiğinden dolayı kullanıcı tarafından da güven sağlar.
  • Kullanıcı deneyimine katkı sağlar. Doğrudan cevap sunduğundan dolayı kullanıcı bilgiye kısa yoldan ulaşır ve kullanıcı deneyiminiz artar.

 

Featured Snippets Zararları

  • Tıklama oranınızda düşüş olabilir. Kullanıcılar aradıkları cevapları doğrudan bulup erişim sağladıkları zaman site içine giriş yapmadıkları için tıklama oranlarınızda düşüş olabilir.
  • Rekabet oranı artar. Birçok SEO uzmanı ve içerik üreticileri özellikle aynı snippet’i kazanabilmek adına rekabet etmektedir. Bu durumda rekabet artacağı için içeriklerinizi sürekli güncel tutmanız gerekecek ve üzerinizdeki baskı artacaktır.

 

Featured Snippets Semrush ile Nasıl Bulunur?

Semrush gibi güçlü bir SEO aracını kullanarak web sayfasının anahtar kelimelerini taratıp sıfırıncı sırayı bulmak oldukça kolay hale geliyor. İşte Semrush ile featured snippets bulma adımları:

İlk Adım:
Semrush hesabınızı açarak yukarıdaki alana domain adresinizi yazın ve search tuşuna basın. Ardından sol taraftaki menüden “Organic Research” seçimini yapın ve açılan sayfada hangi ülkede aratmak istiyorsanız o bayrağı tıklayın.

 

Semrush ile featured snippets bulma rehberi

İkinci Adım:
Aşağıdaki görseldeki gibi “Serp Featureds” alanını tıklayarak buradan “Serp Featured on Serp” ve ardından Featured Snippets yazısını tıklayınız. Açılacak sayfada yer alan bölüm altta listelenecektir. Ara Bilgi: İlk sayfada yer alan fakat fetaured snippet’ta bulunmayan anahtar kelimeleri arayarak rakiplerinizin önüne geçmek isterseniz; position alanından top10 seçimi yapabilirsiniz. Böylece içeriğinizi burada yer alan kelimelerden faydalanarak geliştirebilirsiniz.

 

NOT: Semrush her an kendini güncellemediği için buradaki her sonuç anlık doğru olmayabilir. Google, Semrush’tan önce bu alanları güncellemiş ve featured snippet’ta yer alan bir içeriğiniz buradan düşmüş olabilir. Bu sebeple de Google’da burada listelenen anahtar kelimeler yazılarak gerçekten featured snippet’ta yer alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.


Semrush ile sıfıncı sırada yer alma rehberi

 

Önemli Bilgi: Featured snippets sonuçlarınızdan ve top 10 listenizden faydalanarak içerik geliştirebileceğiniz gibi aynı zamanda anahtar kelimelerinizdeki pozisyon takiplerini de yapmalısınız. Böylelikle hangi kelimelerinizin sıralamada değişkenlik gösterdiğini görebilir, kazanımlarınızı takip edebilirsiniz. Unutmayın ki Semrush Featured Snippets bulmak ve bu alandaki avantajlardan yararlanmanızı sağlamak için kapsamlı verileri size sunar. Buradaki adımları izleyerek kolaylıkla arama motoru sonuç sayfalarında yer alabilirsiniz.

Bunları da Okuyabilirsiniz
Picture of Selin Demiray
Selin Demiray
SEO Specialist

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!