Union İstanbul

semantic-seo-nedir

Semantic SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş
İçindekiler

Semantik SEO son zamanlarda Google tarafından resmi bir açıklama olmasa da dikkate alınan ve gelecek SEO çalışmalarında da etkili olacak olan bir kavramdır. İlk defa bu kavram ile karşılaşan bireyler için semantik nedir, ne anlama gelir konusunda kavram kargaşası yaşanabilmektedir. Sizlere bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Semantik nedir önce bu kavrama değinmemiz gerekiyor. Kelime anlamıyla anlamsal olma anlamını taşımaktadır. Semantik SEO nedir konusunda ise anlamsal değer katacak tüm işlemler denilebilmektedir. Günümüzde özellikle bu ikinci kavram için iki farklı tanım yapılmaktadır.

Semantik SEO anlamı ilk olarak var olan içeriğin alakalı ve konu bütünlüğü kapsamında ele alınarak geniş bilgi sunmasıdır. Kullanıcıların niyeti, aramak istediği bilgi ışığında içeriklerin tam olmasıdır. İkinci anlamında ise kullanıcının niyetinde doğrudan olmasa da araştırdığı konu ile alakalı olup eksiksiz bir içerik oluşturmaktır. Yalnız sadece içerik ile sınırlı tutmak hatalı olacaktır.

Birçok uzman tarafından semantic SEO içerik ile sınırlı tutulmaktadır. Aslında en önemli aşama burasıdır fakat tek başına içerikle kalmamaktadır. Teknik SEO, iç ve dış SEO ile de bir tutularak çeşitli çalışmaları kapsamaktadır. SEO danışmanlığı kapsamında Union İstanbul olarak, içeriklerin sıralama alması ve sitenizin trafiğinin artması adına semantik SEO çalışmalarını hayata geçiriyoruz.

Semantic SEO Nasıl Yapılır?

İçerikleri öncelikli olarak ilgilendiren bu çalışmalarda yapılması gereken çeşitli aşamalar söz konusudur. Her bir işlem hem sitenizin hem de içeriklerinizin anlamsal olarak bütün olmasını sağlar. Anlam bütünlüğü nedir diye soracak olursanız kısaca cevap verelim. İçeriğin araştırılan anahtar kelime ile kısıtlı kalmayarak bu kelime ile alakalı, benzer soruların oluşturularak kısaca cevap verilmesidir.

İnternet sitelerinin gereksiz anahtar kelime kastığı dönemler geleneksel SEO zamanında kaldı. Artık Google tarafından anlam bütünlüğüne önem veriliyor. Kullanıcı deneyimini de (UX) doğrudan etkileyen bu unsur içeriklere de yansıdı elbette. Genel itibari ile semantik SEO ya da anlamsal SEO oluşturmak için yapılabilecekler ise şunlardır:

Hedef Kelimeler Belirlenmeli

Her zamanki gibi içerik oluşturmadan önce hedef kelimelerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Anahtar kelime çalışması yaparken çeşitli araçlardan kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Bu araçlar sayesinde rakiplerinize, sektörünüze ya da zorluğuna göre kelime belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcı niyeti belirlemeyi de kolaylaştırabilir.

İçerikleri Anlam Bakımından Birbirine Bağlayın

İçerikleri oluşturup sitede yayına aldıktan sonra arka planda anlamsal olarak birbirine benzer olanları bağlamalısınız. İç SEO anlamında değer katacak bu işlem için çok basit editör aşamaları uygulamanız yeterli olacaktır. Hedef URL’lere linkleme yapmaya özen göstererek bir ağ elde etmelisiniz.

Tüm Soruları Yanıtlayın

Unutmayın ki kullanıcılar bir konu hakkında araştırma yapıyorken sadece onunla sınırlı kalmayabilir. Özellikle farklı bir web siteye gidişini engellemek için konu ile alakalı olan tüm sorulara yanıt vermelisiniz. Bunun için Google tarafından sunulan bazı tüyolara göz atabilirsiniz.

Örneğin, kalp krizi konusunda bir araştırma yapıldığını düşünelim. Kullanıcı arama motoruna kalp krizi yazdığında sayfanın en sonunda ‘Daha Fazla Arama’ bölümü açılacaktır. Konu ile alakalı olan birden fazla kelime ya da soru bu alanda oluşur. Var olan kelimelerle başlık üretmek ya da soru oluşturup yanıt vermek gerekir.

Diğer taraftan yine ‘kalp krizi’ kelimesi ile araştırma yaptıktan sonra SERP sonuçları arasında Google ‘Diğer Sorular’ adı altında bir bölüm sunmaktadır. Burada var olan sorular kullanıcıların konu ile alakalı en çok araştırdığı sorulardır. İçeriğinizde yer vererek kısa yanıtlar oluşturursanız zenginleştirilmiş içerik elde edebilirsiniz.

Başlık ve Anahtar Kelimeleri Gereksiz Uzatmayın

Geleneksel SEO çalışmalarında uzun içerik her zaman daha değerli anlamını taşıyordu. Ancak Google artık açık açık kısa olsa dahi yeterli içeriklerin varlığına önem verdiğini vurguluyor. Bu alanda birden fazla başlık oluşturmayı her zaman hedeflememelisiniz. İçeriğinizin zorluğuna, sektörünüze göre içerik uzunluğunu belirlemekte fayda var.

Sadece Anahtar Kelimeye Odaklanmayın: Konuya Odaklanın

Birkaç sene öncesine kadar birçok SEO uzmanı ‘anahtar kelime’ seçiminin öneminden ve sıralama almada tek unsur oluşundan bahsediyordu. Fakat artık anahtar kelimenin tek başına bir önemi neredeyse kalmadı. Kullanıcılara erişebilmek için anahtar kelimeden ziyade o anahtar kelimenin vurguladığı konuya odaklanmak gerekmektedir.

Sorulara Net ve Kesin Cevaplar Verin

İçeriğinizde yer alan sorulara net cevap vermek ve uzatmamak gerekir. Kullanıcılar günümüzde artık daha az sabırlı davranış göstermektedir. Özellikle gereksiz uzatılmış içerikler ve net cevabı olmayan web adreslerinden bu yüzden hızla çıkış yapılmaktadır. Sonuç olarak içeriklerinizi daima net ve kesin cevaplar içerek şekilde oluşturmalısınız.

Doğal Dil ile İçerikler Oluşturun

Teknik konularda resmi dil kullanmak zaruri olabilir fakat kullanıcıları hedefliyorsanız özellikle blog içeriklerinizde doğal dil ile hareket etmelisiniz. Doğal dil kullanımı başta sesli aramalar olmak üzere manuel araştırmalarda da giderek artmaktadır. Örneğin, İstanbul pizzacı araştırması yapmaktan ziyade kullanıcı ‘en yakın pizzacı’ ya da ‘bana en yakın pizzacı’ gibi daha doğal araştırmalar yapacaktır.

Sitenizi gerek içerik gerekse işletme profili gibi gerekli anlamda düzenlerseniz doğal dil araştırmalarında öne çıkarsınız. SEO hizmetlerimiz arasında özellikle sesli SEO çalışmalarına ekstra önem verdiğimizi de belirtmek gerekir. Yeni nesil sıralama alma olanaklarından birisi olmasından dolayı mutlaka sitenizi optimize etmelisiniz.

Dikkat Çeken Görseller Kullanın

Kullanıcı deneyimi sadece içerikle, site tasarımıyla ya da teknik çalışmalarla mümkün olmaz. Ansiklopedi gibi tamamen yazıdan oluşan bir içerik kullanıcı için sıkıcı olabilir. Bunun yerine zenginleştirilmiş, yüksek çözünürlükte ve siteyi yormayacak şekilde görseller kullanmak önemlidir.

SEO Araçlarından Yararlanın

Güncel SEO araçlarından faydalanmak, anlamsal aramalar oluşturmanızda yardımcı olabilir. Ubergguest, Semrush, Ahrefs gibi araçlar yardımcı olabilir. Bu araçlar sayesinde sitenizdeki eksikleri görebilir, rakipleri analiz edebilir ya da içeriklerinizin getirdiği trafik konusunda bilgi alabilirsiniz.

Zenginleştirilmiş İçerik Oluşturmayı Hedefleyin

İçeriklerinizi tek bir alandan hareketle oluşturmamalısınız. Diyelim ki SEO anlamında bir içerik oluşturuyorsunuz. Genel olarak tüm sitelerde iç SEO, dış SEO ya da teknik SEO gibi konulara değinilir; başlık olarak ‘SEO Nasıl Yapılır?’ gibi konular geçebilir. Zenginleştirilmiş içerik için SSS alanı oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde ‘Nakliyat Sektöründe Nasıl SEO Yapılır?’ gibi belirli sektörlere özel olan, diğer yazıların ele almadığı fakat kullanıcının merak edebileceği başlıklar üretebilirsiniz.

Arama Niyetine Dikkat Edin

Türkçesi anlamsal arama olan semantik SEO, arama niyetlerine kesin olarak dikkat eder. Bu yüzden anahtar kelimelerinizin hangi soruya yanıt verdiğine dikkat edin. İçerikteki başlıklara da arama niyeti kapsamında yön vererek yanıtlamalısınız. Örneğin başlığınız ‘ne’ sorusuna yönelik ise ‘nasıl yapılır’ sorusuna yanıt vermeniz bir anlam ifade etmez. Kullanıcı deneyiminde hangi sorgulama varsa bu bazda hareket ederek yanıtlamaya özen göstermelisiniz.

semantic-seo-nedir

Semantic Arama (Search) Nedir?

Geçmişte Google başta olmak üzere arama motorları içerikteki anahtar kelimelere ve bunların yoğunluğuna, teknik SEO kısmına göre sıralama oluşturmaktaydı. Yani bir kullanıcı arama yaptığında kullandığı anahtar kelimesine göre alakalı siteler karşısına sunuluyordu. Konu bütünlüğü olmadığı, içerik birbirinden alakasız olduğunda dahi siteler öneri olarak bulunmaktaydı.

Hal böyle olunca kullanıcılar yanıt bulmak, bilgi almak adına girdiği sitelerden eli boş şekilde çıkıyordu. Günümüzde ise artık semantik arama ile durum tamamen değişti. Kullanıcı niyeti baz alınarak araştırılan anahtar kelime ve beraberinde konu ile alakalı olup bütünlük elde edilmiş siteler önerilmektedir. Yani kullanıcının amaçları ve niyetleri daha fazla önem kazanmıştır.

Semantik SEO Avantajları

Semantik SEO uyguladığımız alanlarda farklı avantajları müşterilerimiz için elde etmekteyiz. Union İstanbul olarak, Google niyetlerini ve güncellemelerini göz önünde bulundurarak devam ediyoruz. Bu aşamada SEO hizmeti kapsamında sunduğumuz semantik SEO hizmeti karşılığında şu avantajlar söz konusu olmaktadır:

 

1 – Daha İyi Sıralama Almış İçerikler

İçeriklerin sıralamasında ciddi anlamda etki yaratan semantic SEO, bu gücünü kullanıcıların niyetinden elde etmektedir. Kullanıcı niyeti ve kullanıcı deneyimi karşılığında yapılan iyileştirmeler neticesinde hem içerik hem de siteniz daha değerli hale gelir. Bu durum karşısında Google web sitenizin sıralamalarda daha üst noktalarda bulunması gerektiğine karar verir.

 

2 – Sektörde Uzman Hale Gelirsiniz

Sıralama almak ve gerekli işlemlerin yapılmasıyla sektörde sıyrılırsınız. Rakiplerinize kıyasla ‘uzman’ niteliğindeki içerikleriniz ve Google’a bunu yansıtmanız önemli bir durumdur. Uzman site deneyimi ise tamamen trafiğinizi arttırma ve diğer tüm olumlu grafikleri elde etmenize olanak sağlar.

 

3 – Kullanıcı Deneyimini Arttırır

Genel SEO çalışmalarında da kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. UX yani kullanıcı deneyimi teknik SEO ve iç SEO ile arttırılır. Fakat içerikler burada en kritik unsurdur. Çünkü kullanıcılar arka plandaki teknik SEO çalışmalarının farkında olmaz. Ancak arama niyetlerine karşılık olarak çıkacak içeriklerinize bakarak kullanıcı deneyimini zenginleştirecektir. Sonuç olarak semantik yani anlamsal SEO uyumlu içerikler önem arz eder.

 

4 – Yüksek TO Değerleri ve Etkileşimin Gelmesi

Geçmişte aranma hacmi yüksek olan kelimelere yönelmek, sıralama almak ve hedef kitleye erişme konusunda zaman gerektirmektedir. Burada uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve daha düşük hacimli odaklara yönelmek günümüzün çalışmalarındandır. Hem verilen bağlantılar ile iç SEO desteklenirken hem de düşük zorluğa sahip bu kelimelerde sıralama alarak etkileşimi arttırabilirsiniz.

 

5 – Dönüşüm Oranları Artar

İçeriklerin mantıksal bütünlüğü kadar konu kapsamında bir kümeye sahip olması dönüşümleri arttırmaktadır. Kullanıcılar web sitenize geldiği kadar hedef davranışları göstermeye başlar. Böylece dönüşüm oranlarınız anlamlı bir şekilde artışa geçecektir.

 

6 – Gelecek SEO Çalışmalarına Site Uyumlu Hale Gelir

Google açık açık kullanıcı deneyimi ve doğallığa dikkat çekmektedir. Yapılan tüm güncellemelerde bu konuya özen veren Google için sitenizi hazırlamanız gerekir. Geçmiş içerikleriniz, oluşturacağınız yeni içerikler ve genel site durumunuz burada önem kazanır. Yapılacak düzenlemeleri SEO hizmeti alarak Union İstanbul çalışmalarımız kapsamında elde edebilirsiniz.

 

7- Müşteri Potansiyeli Artar

Müşteri potansiyelinin artması için sitenin trafik alması, bunun için de sıralama gerekecektir. Tüm bunlar bahsettiğimiz semantik SEO ile alakalı durumlardır. Web sitenizin değerini arttırarak siz de var olan müşteri portföyünüzü geliştirerek farklı bir noktaya erişebilirsiniz.

Semantik SEO Neden Tercih Edilmeli?

Union İstanbul olarak, her sektörde yer alan web sitenin anlamlı bir bütünlüğe sahip olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu bütünlük SEO’nun her aşamasında gereklidir. Herkes tarafından bilinen iç, dış ve teknik SEO kadar anlamsal SEO gibi yeni kavramlar da önem kazanmaktadır. Bu yüzden müşterilerimize şiddetle bu alanda çalışma yapılması gerektiğini öneriyoruz.

Daha önce değinilmiş olan semantic SEO avantajları, neden bu alanda hizmet alınması gerektiğini kesin olarak belirtmektedir. Ancak kısaca neden semantik SEO tercih etmelisiniz açıklayalım:

 • Web sitenizin daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlarsınız.
 • Kullanıcı niyetine göre kullanıcılara daha kolay sunulursunuz.
 • Üst sıralarda yer alma potansiyelinizi arttırırsınız.
 • Kısa vadeli değil, uzun vadeli bir şekilde sıralamada kalırsınız.
 • Trafik ve dönüşümlerinizde artış meydana gelir.
 • Rakiplerinizden sıyrılarak sektörde farklı konuma gelebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra anahtar kelimelerden hareketle ilerlemek tek başına artık yeterli değildir. Çünkü bu kullanım neredeyse tüm web siteler tarafından dikkat edilmektedir. Aynı zamanda niş bir sektörde içeriklerin tekrarlanmasına ve hatta anahtar kelime yamyamlığı ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden semantik SEO oluşturmak gereklidir.

semantic-seo-nasil-yapilir

Semantik SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk bakışta semantic SEO oluşturmak basit gibi gelebilir fakat dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta bulunmaktadır:

 • Doğal dil kullanarak kullanıcılara doğrudan erişmeye çalışmalısınız.
 • Farklı arama niyetlerini düşünerek içeriği zenginleştirmelisiniz.
 • Her zaman uzun yazı değil, net ve doğru içerik elde etmelisiniz.
 • Anahtar kelimeleri bir tane ile sınırlı tutmamalısınız.
 • SEO araçlarından faydalanarak sitenizin her anlamda kullanıcı deneyimini zenginleştirmelisiniz.
 • Kelime değil konu bütünlüğü oluşturarak içerikleri yayınlamalısınız.

Sayılan maddeler dışında en fazla dikkat edilmesi gereken unsur ise işi alanında uzman bir isme bırakmaktır. Eğer teknik SEO konusunda deneyiminiz yoksa ya da SEO uyumlu içerik oluşturmayı bilmiyorsanız, uzmandan destek alın. Union İstanbul olarak sizlere bu alanda da yardımcı olmaya devam ettiğimizi unutmayın.

Semantik SEO Size Ne Kazandırır?

SEO hizmeti kapsamında alacağınız semantik SEO ile web sitenize farklı kazanımlar oluşturabilirsiniz. Öncelikle kullanıcı deneyiminin artması kalıcı müşteri potansiyelinizi arttırır. Olumlu deneyimler web siteniz hakkında pozitif fikirlerin oluşmasını sağlarsınız. Bu durum zor elde edilebilecek fakat bir kere elde edildikten sonra tüm çalışmaların önüne geçecek unsurdur.

İçeriklerinizin sıralama alması konusunda güçlü olmasını sağlarsınız. Sıralama almak rekabeti yüksek sektörlerde oldukça zordur ve zaman ister. Semantik SEO ile bu bekleme sürenizi azaltabilir ve rakiplerinize kıyasla daha farklı bir konuma gelebilirsiniz.

Sıralamanızın iyileşmesi trafik ve hedef kitleden beklenen davranışları (dönüşümleri) elde etmeyi kolaylaştırır. Özellikle uzun vadeli SEO çalışmalarınız sayesinde web sitenizde ihtiyacınız olan tüm davranışları bu şekilde elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak semantic SEO her anlamda önemli bir konudur ve Google tarafından gelecek yıllarda da önem verileceğe benziyor. Geç kalmadan bu alanda çalışmalar yapmanız web sitenizin güçlenmesini ve hedeflediğiniz noktada olmayı kolaylaştıracaktır. Eğer siz de saydığımız bu avantajları elde etmek isterseniz firmamızla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bunları da Okuyunuz
Picture of Selin Demiray
Selin Demiray
SEO Specialist

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!