Google Ads Nedir?

Google Ads; arama motorlarının, kullanıcıların yaptığı kelime bazlı sorguları işletmelere reklam amaçlı sunduğu bir online pazarlama(reklam) platformudur.

Google’ ın ilk zamanlar Google Adwords adıyla başladığı reklam platformu 2018 yılında ‘Google Ads’ olarak hizmete devam etmektedir.

Google reklamları sanal dünyanın olmazsa olmazların başında gelmektedir. Bu bakımdan da firmaların sadece tıklanma sonucu ücret ödüyor olmaları, ürünlerinin tanıtımını yapabilecekleri reklam tercihlerinin ilk sıralarında olmasını sağlıyor.

Google Ads reklamları; küçük, orta ve büyük hacimli olması farketmeksizin tüm işletmelere hizmet vermektedir. İşletmeniz hangi boyutta olursa olsun, bu sistem içerisine dahil olduğunuzda oluşan hedef kitlenizin yapması muhtemel arama sorgularıyla yapacakları sayfa ziyaretlerindeki web sitelerine reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Yani arandığında çıkmasını istediğiniz sayfalara reklamınızı entegre ederek işletmenize sanal alemde reklam sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında Google ile anlaşmalı olan web sitelerine reklamlarınızı görsel olarak gösterebilir, kişilerin bu sitelere yaptıkları ziyaretlerle de daha uygun maliyetler ile hedefleme yapabilirsiniz. Böylece sizi bilen müşterilere değil, bilmeyen müşterilere de ulaşmanızı sağlıyor.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Reklam için seçtiğiniz kelimeler ya da kelime öbekleri, arama motorlarında aratılan anahtar kelimelerle özdeşleştiğinde Google Ads reklamlarınızın görünmesi başlamış olacaktır.

Örneğin sizin bilgisayar parçaları sattığınızı düşünelim. Anahtar kelime olarak ‘ikinci el yedek parça’ ifadesini kullanabilirsiniz. Kişilerin arama motoruna yedek parça ya da buna benzer bir kelime yazdıklarında, arama sonuçlarının yanında sizin reklamlarınız görülebilir.

Google Ads Nasıl Kullanılır?

Google Ads reklamlarını kullanırken, dikkat edilmesi gereken bazı öncelikler vardır. Bunlardan bazıları:

 • Hesap kurulumu,
 • Teknik gereksinimler,
 • Farklılık yaratacak reklam/tanıtımlar,
 • Hesap yönetimi,
 • Düzenli takip ve raporlamalarla nasıl bir yol izleneceği.

Google Ads

Google Ads Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Reklam bütçenizi en iyi şekilde belirlemeli
 • İyi ve doğru bir anahtar kelime planlaması yapılmalı
 • Reklamlarınızın nerelerde görüneceği iyi belirlenmeli
 • Reklam dönüşlerinin analizlerinin iyi yapılmış olması gerekli
 • Müşteri çekme endeksli olmalı
 • Birden çok reklam modeli kullanılmalı
 • Arama terimleri raporlarından yararlanılmalı
 • Yararlanılan bu raporların iyi analiz edilmiş olmalı
 • Web sitenizin optimizasyonuna dikkat etmek. (Google, reklam veren işletme sahiplerinin web sitesindeki sayfaların yapısı, açılış hızı vb. özelliklere dikkat ederek verdiğiniz reklamların görünürlüğünü ayarlıyor.)

Yukarıda listelenen maddelere dikkat edildiği takdirde Google Ads kullanımıyla işletmenizin web sitesine nitelikli ve sürekliliği olan bir dönüş olması muhtemeldir.

Google Ads’nin Etkinliğini Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

Google Ads sisteminin size verdiği panelde reklamınızın kaç kere görüntülendiği, tıklandığı, bu reklamın size maliyetini tüm şeffaflığıyla sunar. Böylece kaç TL’ lik bir reklam harcamasıyla reklamınızın kaç kişiye ulaştığını ve sitenize kaç kişinin geldiğini görebilirsiniz. Bu önemli husustur.

Ayrıca optimum ücretlendirme yaparak farklı kelimeler için farklı reklamlar oluşturmak ta reklam alternatiflerinizi artıracaktır.

Google Reklam Modelleri:

şeklinde sıralanabilir. Google Ads’ in bir parçası olmanız halinde yukarıdaki reklam modelleri ile işletmenizin reklamını yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM