Union İstanbul

Sosyal Medya Görünürlüğü Nasıl Artırılır?

Paylaş
İçindekiler

Sosyal medya etkileşim artırma adına değişik yöntemler kullanabildiğimiz bir alandır. Sosyal medya danışmanlığı kapsamında da profillere iyi gelebilecek birkaç yönlendirme sağlıyoruz. Peki sosyal medya görünürlüğü nasıl artırılır? Sosyal medya etkileşim nedir ve SEO için etkisi ne durumda? Bu konumuz ile karışmaması için; Instagram yenilikleri ile sosyal medyada fark yaratmak isteyenlere özel içeriğimizi farklı bir başlık altında hazırladık. Detaylar için başlığı tıklamanız yeterli.

Genel olarak sosyal medya için SEO çalışmaları kısmi olarak uygulanmaktadır. Doğrudan sosyal medya hesaplarınızın Google üzerinde web sitenize ya da profilinize katkı sunacağını söylemek mümkün değil. Ancak dolaylı yoldan olsa dahi SEO için en iyi sosyal medya profilleri etkili olacaktır. Bu yüzden size özel hazırladığımız rehbere göz atabilir, sosyal medya SEO’su yapmak için bu konuda bizlerden danışmanlık alabilirsiniz.

 

Sosyal SEO Nedir?

En kısa tabiri ile sosyal medya için SEO olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki web sitelerin tarayıcı ve kullanıcı deneyimine uyumlu hale getirilmesi hedefleniyorsa, burada da aynı durum söz konusudur. Hedef araştırmalara yönelik olup kullanıcıya bilgi sunar, harekete geçirir ve aramalar sırasında ilk sıralarda yer almayı sağlar.

Sosyal medya hesaplarının sıralamasında yer değişimi yapmak, bununla birlikte işletme hesaplarına trafik getirmek adına yapılan tüm işlemlerdir. Profesyonel destek doğrultusunda ilerlendiği takdirde dolaylı yoldan sıralamanıza etki edecektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde web site ile sosyal medyayı birleştirin, daha güçlü trafiğe sahip olun bir gibi sonuç size sunabiliriz.

 

Pazarlamanızda Neden Sosyal SEO Uygulamanız Gerekiyor?

Google gibi tarayıcılarda başta olmak üzere artık araştırmalar sonucunda sosyal medya profilleri de ilk sıralarda çıkmaktadır. Sıralamada sosyal medya hesaplarının etkili olması işletmeler için doğrudan bir mesaj niteliği taşımaktadır.

İşletmenize ait bir sosyal medya hesabının ilk sıralarda çıkması satış yapma olasılığınızı artırır. Kâr oranını artırmak adına böylece sadece web siteniz ile sınırlı kalmazsınız. Aynı zamanda var olan web sitenize trafik çekebilirsiniz. Hem web sitenize hem de sosyal medya hesabınızdaki trafik artışı SEO anlamında size katkı sağlayacaktır.

Aşağıda sosyal medya için SEO çalışmalar ile ilgili ilginizi çekebilecek birkaç içerik bulabilirsiniz.

  1. Instagram Aramalarında Üst Sıraya Nasıl Çıkılır?
  2. Facebook Reklamlarıyla Dijital Pazarlamada Nasıl Öne Çıkılır?

 

Sosyal Medya SEO Çabalarınızı Artırmanın 5 Yolu

SEO ve sosyal medya kelimeleri bir araya geldiğinde izleyebileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. SEO için sosyal sinyaller almanızı sağlayacak ve bununla birlikte, dolaylı yoldan trafiğinizi, sıralamanızı yükseltebilmeniz için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır:

 

Profilinizi Optimize Edin

Sosyal medya profilleriniz adeta bir sergi alanı gibidir. Kullanıcıların ilk defa profilinize girdiğinde en iyi sonucu elde etmenizi sağlar. Marka bilinirliği sağlama, markaya dair görüş oluşturma ve harekete geçirmek adına profilinizi optimize etmelisiniz. Sosyal medya danışmanlığı tarafında en çok dikkat ettiğimiz ve müşteri ortaklarımızın en çok yanlış yaptığı noktadır.

Profil optimizasyonu için:
– Yüksek çözünürlüklü, markanızı temsil eden profil fotoğrafı kullanın.
– Biyografi kısmını kısa ve net doldurun.
– Web site linkinizi ekleyin.
– Anahtar kelimeler kullanın.
– Hashtagler ile dikkat çekin.

 

Kalitesi Yüksek ve Kullanıcıya Hitap Eden İçerikler Yayınlayın

İçerik oluşturmak adına doğru konu başlıkları belirleyin ve özgün içerikler oluşturun. Unutmayın ki sadece web sitelerinde değil, sosyal medya paylaşımlarında da kopya içerik tercih edeceğimiz şeyler değil.
Bununla birlikte sosyal medya için anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Profesyonel bir destek alarak sosyal medya danışmanı ile bu süreci yönetebilirsiniz. Bizler tarafından profilinize ve işletmenize uygun anahtar kelimeler belirleniyor. Buna göre içerikler oluşturularak Google’da görünürlük artması hedefleniyor.

 

Optimize Edilen Görseller Ekleyin

Görsel kullanımı özellikle bazı sosyal medya hesapları için önemlidir. Örneğin; “Instagram etkileşim artırma 2024 taktikleri” gibi bir yazı okurken de görsellere değinildiğini göreceksiniz çünkü görsel kullanımı kadar optimize edilme durumundan dolayı da öne çıkabiliyoruz.
Müşteri ortaklarımıza, kullanılan sosyal medya hesabına ve paylaşımına göre uygun optimize edilmiş görseller seçiyoruz. Netlik ve kullanıcıya hitap etmesi kadar, boyutlandırması da bizim için oldukça önemli. Diğer taraftan profildeki görüntüsü ve katacağı değerler de düşünülerek özel görsellerle profilinizi oluşturuyoruz.

 

Rakiplerinize ve Markanıza Gelen Yorumları Okuma

Sosyal dinleme olarak da adlandırılan bu durum SEO sosyal medya pazarlama alanının temelini oluşturur. Eğer markanıza ve rakiplerinize dair bilginiz yoksa izleyeceğiniz yol da belli olmayacaktır. Bundan dolayı sosyal medya için SEO çalışmalarımız sırasında yorumlara dikkat ediyoruz.
Yorumlarda var olan rakiplere karşı tutumlar bize temel olarak yol gösterir. Yapılan hatalara düşmemeyi ya da övülen durumlara ekstra yoğunlaşmamız gerektiğini belirtir. Diğer taraftan bizzat markamıza gelen yorumları da olumsuz dahi olsa yanıtlamak ve nasıl marka değerini korumaya yönelik hareket edebileceğimizin yollarını ararız.

Seo’nun web sitenize nasıl etkiler sağlayıp yükseliş gösterebileceğini daha detaylı öğrenmek isterseniz “SEO ile trafik artırma yolları” blog içerimize göz atınız.

 

Paylaşım Detaylarına Dikkat Edin

Paylaşım detayları kullanıcılara doğrudan yön veren unsurlardan birisi olacaktır. Peki neden bahsediyoruz? Örneğin paylaşımlarınıza konum ve şehir bilgisi ekleyin. Böylece o konumda yer alan kişilere erişim sağlayabilirsiniz.

Diğer taraftan etkileşim saatlerine önem verin. Sosyal medya kullanıcılarının daha çok akşam 7-8 (19.00-20.00) gibi aktif olduğunu biliyor muydunuz? Sosyal medya etkileşim saatleri göz önünde bulundurularak yapılan paylaşımlar farklı sonuçlar verecektir. Bu yüzden dikkatinizi bu yöne vermenizde fayda bulunmaktadır.

 

Sosyal Sinyaller Bir Sıralama Faktörü müdür?

Sonuç olarak sosyal sinyaller sıralamada bir faktör olsa da doğrudan belirleyici değildir. Sadece sosyal medya hesabınız ne kadar güçlü olursa, dolaylı yoldan web sitenize trafik kayacaktır. Şöyle düşünün; sosyal medya profilinize giriş yapan birisi profilinizdeki linke tıklayarak doğrudan sitenize erişir. Bu da trafik getirmenin ilk yoludur.

Paylaşımlarınız, hikayeleriniz ile takipçilerinizi siteye ya da ürüne yönlendirebilirsiniz. Bu da durumun ikinci yönünü açıklar. Her iki durumda da trafikte artış meydana gelir. Müşterileri web site için SEO durumunuza göre elde tutabilir buna bağlı olarak da satış yapabilirsiniz.

“Tarayıcılar tarafından doğrudan kabul edilen sosyal sinyaller SEO için önemlidir.” gibi bir durum söz konusu olmasa da eldeki şartları değerlendirmelisiniz. Rakiplerinizin önüne geçebilmek adına siz de sosyal medyanızı güçlendirmek adına firmamızdan sosyal medya danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Picture of Ezgi Cebeci
Ezgi Cebeci
Content Creator / Social Media Specialist

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!