Union İstanbul

Dijital pazarlama uzmanlarının en çok kullandığı araçlar

Dijital Pazarlama Uzmanlarının En Çok Kullandığı Araçlar

Paylaş
İçindekiler

Dijital pazarlama kanalları günümüzde oldukça farklı noktalara erişmektedir. Kanalların genişlemesi bu alanda yapılacak çalışmaları da doğrudan etkilemektedir. Öncesinde yapılacak olan planlar kadar yapılan çalışma sonrası takibin de sürdürülmesi önemlidir. Ancak bu şekilde hedeflenen sonuca ilerleyebilmek mümkün olacaktır.

Günümüzde farklı sayıda dijital pazarlama araçları bu yüzden bulunmaktadır. Önce ve sonraki süreçte kullanıcıların takip imkânını kolaylaştırır. Sadece var olan çalışmalar üzerinde bilgi vermez. Aynı zamanda yeni planlar oluşturulmasında da etkili bir rol oynamaktadır. Kişiler tarafından özellikle web site yönetimi esnasında olmazsa olmaz araçlar arasında bulunur.

Dijitalleşmenin artması ile birlikte dijital pazarlama hiç olmadığı kadar önem kazandı ve her geçen gün de bu önem artış gösteriyor. Ürün ya da hizmet satışlarında, marka ya da firmanın ön plana çıkarılması amacıyla dijital pazarlama doğru analiz ve doğru müşteri kitlesini sağlamaktadır. Başarılı çalışmalar yapmak ve potansiyel müşteri kitlesini arttırabilmek için dijital pazarlama uzmanları birtakım araçlardan faydalanmaktadır. Bu araçlar doğrultusunda birtakım verilerle kapsamlı analizler gerçekleştirilebilir, zamandan ve paradan tasarruf ederek süreçleri daha da kolaylaştırabilirsiniz. Elbette bu gibi araçlar tecrübe ve bilgi gerektirir. İşte, dijital pazarlama uzmanlarının en çok kullandığı araçlar;

 • HubSpot Pazarlama
 • Wishpond
 • User .com
 • Google Analytics
 • Google Search Console
 • Semrush

 

Dijital Pazarlama Araçları Nedir?

Kişilerin ya da firmaların dijital pazarlama alanında bilgi edindiği, grafikleri ve hataları incelediği araçlardır. Uygulamalar olduğu gibi daha çok site görünümde bulunduğu görülmektedir. Var olan site hakkında çeşitli parametreleri inceleyerek bilgi verir. Bahsedilen bu bilgiler ışığında SEO başta olmak üzere farklı alanlarda çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Özellikle içerik oluşturma ve yazma sırasında dijital pazarlama araçları büyük öneme sahiptir. Hazırlanacak içeriğin taslağını daha net oluşturma ve buradan hareketle sıra almasında katkısı vardır. Diğer taraftan sadece iç değil teknik SEO alanında da bilgiler verir. Böylece hataların daha kısa sürede tespit edilmesiyle hareket etmeyi sağlar.

 

Dijital Pazarlama Araçlarının Kullanım Amacı Nedir?

Dijital pazarlama araçları kullanmanın kullanıcı ve firmaya göre farklı amacı bulunur. Ancak hangi sebeple olursa olsun sağladığı bu avantaj neticesinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Kullanılacak araca göre değişiklik gösterse de genel itibari ile amaçlar şu şekilde sıralanabilir:

Site Hakkında Veri Elde EtmeSitenize dair verilerin tamamına buradan erişebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz yöntemine göre sayısal veri elde etmeyi sağlar.
Plan Oluşturmayı Kolaylaştırırİleri dönemlere olması beklenen planların oluşturulmasını sağlar. İçerik, backlink gibi genel yatırım noktalarınızı belirleyebilirsiniz.
İçerik Stratejisi Sağlarİçerik planlaması yaparken hangi anahtarları kullanmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Site içi ve rakiplere göz atabilirsiniz.
Rakip Analizi SağlarSite değerlerinize göre rakiplerinizi görmenizi sağlar. Rakiplerin çalıştığı içerikler ve bunların sıralamasına da göz atabilirsiniz.
Sitedeki Hata Kodlarını Bulmayı SağlarWeb site üzerinde meydana gelen olumsuz hata kodlarını saptama noktasında etkilidir. Hata kodlarının hangi URL’de görüldüğünü bulup tespit edebilir, giderebilirsiniz.
Backlink Çalışmalarınıza Yön VerirRakiplerinizi tespit ettikten sonra bunların backlink çalışmalarını görerek hareket edebilirsiniz.
İçeriklerinizin Sıralamasını GörebilirsinizGoogle tarafından indekslenen sayfalarınızın hangi sıralamada olduğu kaç kişi tarafından doğal görüntülendiğine bakabilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Araçlarını Kullanırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Eğer dijital pazarlama araçları kullanacaksanız öncelikle ücretli olup olmamasına karar vermelisiniz. Sektörde ücretli ve ücretsiz kullanım imkânı sunulmaktadır. Beraberinde bu araçları kullanmak adına mümkünse İngilizce bilmeniz işinize yarayacaktır. Dil bilginiz yoksa da çeviri yaparak kullanım rahatlığı elde edebilirsiniz. Mümkün mertebe güncel verilere ulaşarak hareket etmeniz de diğer temel unsurlardan birisidir.

 

Ajansların Kullandığı En İyi Dijital Pazarlama Araçları

Pazarlama yapılacak kanalın seçiminin ardından birçok farklı araç ile işler kolaylaştırılabilir ve profesyonel bir şekilde başarılı adımlar atılabilir. Bazı araçlar tecrübe gerektirse de bazıları da kısa süre içerisinde öğrenilebilecek ve kullanılabilecek düzeydedir. Faydası büyük ve pratik bir şekilde anlaşılabilecek araçlara Google Search Console ve Analytics örnekleri verilebilir. Semrush, HubSpot ve Wishpond gibi araçlarsa biraz daha uzmanlık gerektiren fakat doğru kullanıldığında harika sonuçlar üreten araçlardır.

Günümüz şartlarında ücretliler tercih ediliyor olsa da ücretsiz dijital pazarlama araçları da kullanabilirsiniz. Bahsedilen bu araçlar ve hakkında bilgi edindikten sonra dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Genel itibari ile en çok bilinen ve kullanılanların listesi şu şekildedir:

 

Semrush

Semrush kullanımı siteye dair çok genel bilgi vermektedir. Bu bilgiler ışığında siteyi güçlendirmek ve hatta buna bağlı program geliştirmek mümkündür. Genel itibari ile kişilerin web sitesini güncellemek için kullandığı bir sitedir. Ahrefs ile benzerlik gösterir. Üç farklı paketi bulunur ve her paket farklı bir kullanım imkânına sahiptir.

Bahsedilen bu site üzerinde yapılabilecek işlemler şu şekildedir:

 • Anahtar Kelime Bulma: Organik aramada ön plana çıkmak adına sitenin otoritesine bağlı olarak anahtar kelime bulunabilmektedir. Herhangi bir anahtara bakılabildiği gibi rakiplerin kullandığı anahtar kelimelerin tespiti de mümkündür.
 • SEO Performans Ölçümü: SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu araştırmaları kapsamında kullanılmaktadır. Bu noktada varsa hataların tespiti sağlanarak yok edilmektedir.
 • Rakip Sitelerin Durumu: Sahip olduğunuz web sitenizin rakiplerini saptar. Otorite sayısına bağlı olarak saptama yapılır. Girilen anahtar kelime sayısı ve görüntüleme bu noktada önemlidir. Rakiplerin durumu gözlemlenerek planlama yapılabilmektedir.
 • Backlink Durum Tespiti: Site adına satın alınan ya da kullanılan backlink durumları gözlemlenebilir. Sadece backlinklerin katkısı değil, spam durumundaki URL’lerin tespiti de sağlanabilmektedir.
 • Sosyal Medya Araçları: Sadece web site değil, sosyal medya hesaplarının da etkisi ve durumu tespit edilir. Performansa bağlı olarak planlama yapılabilmektedir.

 

User.com

user.com

Genel itibariyle kitleye, müşterilere hitap edebilmeniz için kullanılan bu araçta potansiyel müşterilerde ilişkiyi sürdürebilmek, müşteriyi elde tutabilmek ve müşteri ile mesajlaşabilmek adına yapılmış bir otomasyon araçtır.

Sadece içerik değil genel anlamda web site yönetimi sağlayan bir entegrasyon sistemidir. Bu sistem aracılığıyla e-posta, aramalar, sayfalar ve kullanıcıların anlık takibi yapılabilir. Böylece harekete bağlı olarak iyileştirmeler yapılabilmektedir.

Pazarlama ve müşteri ilişkileri noktasında tercih edilmektedir. Sektörde pazar faaliyetlerinin tasarlanarak yönetilmesinde etkilidir. Site üzerinde kullanıcıların sağladığı hareketlerin anlık olarak takip edilmesini sağlar. Böylece müşterinin hangi alanda siteden çıktığı ya da etkileşime girdiği saptanmaktadır.

Diğer taraftan var olan bilgiler ışığında müşterilere kısa mesaj, hazırlanmış özel bilgilerin otomatik yanıt ile verilmesi sağlanır. Böylece anlık etkileşim sağlanarak bireylerin sitede kalmasına olanak sunulmaktadır. Kişiler kısa sürede aktif müşteri haline dönüştürülerek web site sahiplerine kazanç sağlaması hedeflenmektedir.

Daha Fazla >> User.com

 

Google Analytics

google analytics

Dijital pazarlama araçlarının önemli bir parçası olan ve Google’ ın bünyesinde yer verdiği bir araçtır. Siteye giren ziyaretçilerin davranışlarını, yaptıklarını görebilmek ve bunları analiz edebilmek için kullanabildiğimiz ücretsiz araçlardandır. Edinme raporları, gerçek zamanlı kullanıcı analizi, davranışı ve kitle analizi gibi birçok alanda incelemeler yapılabilir.

Mobil uygulama ve web sitelerinin analizini yapmak adına oluşturulmuş bir servistir. Kullanıcıların oluşturduğu işlemler, web sitelerin genel performanslarını analiz etmek ve rapor oluşturmak için kullanılır. Özellikle e-ticaret sitelerinde yer alan kullanıcı hareketlerini ölçmek amacıyla tercih edilmektedir.

Bu uygulama üzerinde gerçekleşebilecek olan hizmetler şu şekildedir:

 • Trafiklerin Analizi: Genel anlamda e-ticaret, blog sitelerinin gelen kullanıcı trafiğini ortaya koyar. Ziyaret eden kişi sayısı yapılan işlemlerin işe yarayıp yaramadığı hakkında bilgi verir. Aynı zamanda bu kullanıcıların hangi kaynaklardan geldiğini gösterir.
 • Kullanıcıların Davranışı: Siteyi ziyaret eden kullanıcıların hangi sayfada bulunduğunu, ne kadar süre harcadığı takip edilebilir. Aynı zamanda sayfa üzerinde hangi alanlarda yoğunluk oluştuğunu da belirtmektedir.
 • Dönüşümlerin Kontrolü: Dönüşümler hedefe ulaşma noktasında önemlidir. Dönüşüm kurmak ya da var olan dönüşümlerin hangi durumdan kaynaklı olduğunu belirtmek için göstermek gerekir.
 • Genel Raporların Oluşturulması: Site hakkında rapor oluşturmak ve bu raporlara göre yeni planlar yapılmasını sağlamak hedeflenir. Google Analytics sayesinde sitenize dair detaylı bir planlama oluşturulur.

Google tarafından sunulan bu kısmı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere siteye dair geniş çaplı bir istatistik bilgisi sunacaktır. Google Analytics kullanımı aynı zamanda reklam verme sırasında da önemlidir. Reklam çıkışları, doğru kelime hedefleme ve beraberinde içerik stratejisi için de gereklidir.

 

Google ADS

Google_Ads_logo

 

Google tarafından sunulan bir diğer dijital pazarlama aracı Google ADS olmaktadır. Bu araç ile özellikle dijital alanda reklam vererek ilerleyebilirsiniz. Doğru reklam stratejisi ile doğrudan kendi pazar alanınıza en üst sıralardan ulaşabilirsiniz.

Başta web siteler olmak üzere; Youtube reklamları, görüntülü reklamları, video reklamları, uygulama reklamları gibi farklı yöntemler sunulur. Böylece farklı reklam türleri ile hedeflenen müşterilere (yaş, şehir, cinsiyet etkenine göre) bilgi sunularak müşteri hedeflenmektedir. Kısa sürede kazanç sağlamak amacıyla kullanılır.

 

Google Search Console

google search console

E-ticaret, blog ve diğer tüm web sitelerinin ilk açıldığında faydalanması gereken Search Console web sitesinin hatalarını, uyarılarını ya da performansını analiz edebilmeniz için bünyesinde önemli veriler bulundurur.

Bir diğer ücretsiz dijital pazarlama araçları arasında Google Search Console bulunur. Burası aracılığıyla yazılarınızın hemen indekslenmesini sağlayabilirsiniz. İndekslenen yazıları ve gelen doğal kullanıcılara erişebilirsiniz. Sürekli güncellenen bilgisiyle en net web site bilgisini veren kanaldır.

Diğer taraftan bu site aracılığıyla web sitelerin genel performansları ve Google tarayıcısı üzerinde gösterdiği performans ölçülmektedir. Özellikle hangi sitelerin indekslendiği ya da hangi sıralamadan giriş yaptığını görmek mümkündür. Ziyaretçilerin sitenizi hangi arama ile bulduğu ve ne aradığı da görülebilmektedir.

Google Search Console sayesinde indekslenmeyen sayfalarınızı bildirerek URL iletebilirsiniz. XML haritalarını yükleyerek sitenin gerekli çalışma durumuna hazır hale gelmesi sağlanır. Bununla birlikte bağlantıların kontrolü, mobil uyumluluk testleri de gözlemlenmektedir.

 

Ahrefs

ahrefs

Ücretli dijital pazarlama araçları arasında ilk sıralarda gelmektedir. Birçok işlemi içerisinde barındırmaktadır. Fakat siteye dair rapor çıkarması, öneriler sunması ve hataları belirlemesiyle diğer uygulamalardan ayrışmaktadır. Dolar bazında ücretlendirmeye sahiptir. Aylık ya da yıllık kullanım imkânı sunar.

Web sitenizin organik aramaları, sıralama bilgisi ve genel olarak bağlantı kontrollerini sağlamaktadır. Genel itibari ile sunduğu hizmetleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Site Sağlığını Denetleme: Site üzerinde yer alan bağlantı ve sayfaların genel kontrolünü sağlar. Var olan kırık URL tespiti ve bunları düzeltmeye neden olur. Böylece sitenin daha sağlıklı bir yapıya sahip olduğu görülecektir.
 • Anahtar Kelimelerin Tespiti: Sitenizde yayınlanmak üzere konu ve anahtar kelime araştırmanızı yapabilirsiniz. Rekabet oranları, sitelerde oluşturduğu görüntülenmelere ulaşılabilmektedir.
 • Rekabet Durumları: Web sitenizin rakibi olan diğer siteleri gözlemleyebilirsiniz. Rakiplerinizin hangi anahtar kelime üzerinde öne çıktığını görerek buna bağlı olarak planlama yapabilirsiniz.
 • Dönüşüm Kontrolleri: Sadece web site değil, sosyal medya hesaplarından gelen ziyaretçileri vs. görebilirsiniz. Var olan sosyal paylaşımları gözlemleyerek getirilerini fark edebilirsiniz.

Uzmanlık gerektiren ve bünyesinde birçok araç bulunduran Ahrefs, e-ticaret veya benzeri web site sahipleri için kaçınılmaz fayda sağlayan sitelerin başında gelir. Dijital pazarlama alanında çalışan uzmanlar için harika bir araç olsa da fiyatları 99$, 179$, 399$ ve 999$ olduğundan her site sahibi için uygun değildir. Genel itibariyle dijital pazarlama uzmanların kullandığı Ahrefs’ te web site backlink analizi, anahtar kelime araştırması ve rakip analizi gibi önemli analizler, veriler elde edilebilir.

Dijital pazarlama hakkında daha çok bilgi almak isterseniz,  Dijital pazarlama stratejileri nelerdir ? başlıklı yazımıza da bekleriz.

 

Screaming Frog

screaming-frog

 

Meşhur olan bir diğer dijital pazarlama aracı da Screaming Frog olmaktadır. Daha çok web sitenin hatalarını fark etmek ve buna bağlı hareket etmek adına tercih edilir. Kişilerin kullanımı sırasında belirli bir ücret ödemesi gerekir. Aylık ve yıllık bazda paket alınabilir. Web sitenizin gelişmesinde önemi oldukça büyüktür.

Diğer SEO araçları ile kıyaslandığında daha farklı araştırmalar yapmaktadır. Sadece URL değil beraberinde meta etiketleri, içerik durumlarını incelemektedir. Başlıkların yapısını da araştırarak varsa sorunların saptanarak belirtilmesini, raporlaştırılmasını sağlar. Windows, Linux, Mac gibi tüm işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.

 

HubSpot Pazarlama

hubspot

HubSpot pazarlama ile çeşitli araçlara ulaşım imkânı sağlayacak, potansiyel müşterileri çok daha kolay yakalayabileceksiniz. Canlı sohbet yazılımı, form oluşturma gibi olanaklardan faydalanabilir ya da siteye gelen ziyaretçilerin davranışlarının analizini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Wishpond

whispond

Yarışma ya da promosyon, form ve özel açılış sayfalarının oluşturulmasında kullanabileceğimiz Wishpond, dijital pazarlama uzmanlarına pazarlama otomasyon çözümlerinde de kolaylık sağlıyor. Birçok dijital pazarlama aracıyla da entegre olabilmesi bir diğer avantajlarındandır.

 

Diğer Sayfalar:

KPI Nedir, KPI Nasıl Hesaplanır?

PWA’ nın Olmazsa Olmaz Bileşenleri

Facebook Reklamlarıyla Dijital Pazarlama Dünyasında Öne Çıkın

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!