Dijital Pazarlama Uzmanlarının En Çok Kullandığı Araçlar

dijital paszarlama araçları

Dijitalleşmenin artması ile birlikte dijital pazarlama hiç olmadığı kadar önem kazandı ve her geçen gün de bu önem artış gösteriyor. Ürün ya da hizmet satışlarında, marka ya da firmanın ön plana çıkarılması amacıyla dijital pazarlama doğru analiz ve doğru müşteri kitlesini sağlamaktadır. Başarılı çalışmalar yapmak ve potansiyel müşteri kitlesini arttırabilmek için dijital pazarlama uzmanları birtakım araçlardan faydalanmaktadır. Bu araçlar doğrultusunda birtakım verilerle kapsamlı analizler gerçekleştirilebilir, zamandan ve paradan tasarruf ederek süreçleri daha da kolaylaştırabilirsiniz. Elbette bu gibi araçlar tecrübe ve bilgi gerektirir. İşte, dijital pazarlama uzmanlarının en çok kullandığı araçlar;

  • HubSpot Pazarlama
  • Wishpond
  • User .com
  • Google Analytics
  • Google Search Console
  • Semrush

Ajansların Kullandığı En İyi Dijital Pazarlama Araçları

Pazarlama yapılacak kanalın seçiminin ardından birçok farklı araç ile işler kolaylaştırılabilir ve profesyonel bir şekilde başarılı adımlar atılabilir. Bazı araçlar tecrübe gerektirse de bazıları da kısa süre içerisinde öğrenilebilecek ve kullanılabilecek düzeydedir. Faydası büyük ve pratik bir şekilde anlaşılabilecek araçlara Google Search Console ve Analytics örnekleri verilebilir. Semrush, HubSpot ve Wishpond gibi araçlarsa biraz daha uzmanlık gerektiren fakat doğru kullanıldığında harika sonuçlar üreten araçlardır.

HubSpot Pazarlama

hubspot

HubSpot pazarlama ile çeşitli araçlara ulaşım imkânı sağlayacak, potansiyel müşterileri çok daha kolay yakalayabileceksiniz. Canlı sohbet yazılımı, form oluşturma gibi olanaklardan faydalanabilir ya da siteye gelen ziyaretçilerin davranışlarının analizini gerçekleştirebilirsiniz.

Wishpond

whispond

Yarışma ya da promosyon, form ve özel açılış sayfalarının oluşturulmasında kullanabileceğimiz Wishpond, dijital pazarlama uzmanlarına pazarlama otomasyon çözümlerinde de kolaylık sağlıyor. Birçok dijital pazarlama aracıyla da entegre olabilmesi bir diğer avantajlarındandır.

User.com

user.com

Genel itibariyle kitleye, müşterilere hitap edebilmeniz için kullanılan bu araçta potansiyel müşterilerde ilişkiyi sürdürebilmek, müşteriyi elde tutabilmek ve müşteri ile mesajlaşabilmek adına yapılmış bir otomasyon araçtır.

Google Analytics

google analytics

Dijital pazarlama araçlarının önemli bir parçası olan ve Google’ ın bünyesinde yer verdiği bir araçtır. Siteye giren ziyaretçilerin davranışlarını, yaptıklarını görebilmek ve bunları analiz edebilmek için kullanabildiğimiz ücretsiz araçlardandır. Edinme raporları, gerçek zamanlı kullanıcı analizi, davranışı ve kitle analizi gibi birçok alanda incelemeler yapılabilir.

Google Search Console

google search console

E-ticaret, blog ve diğer tüm web sitelerinin ilk açıldığında faydalanması gereken Search Console web sitesinin hatalarını, uyarılarını ya da performansını analiz edebilmeniz için bünyesinde önemli veriler bulundurur.

Ahrefs

ahrefs

Uzmanlık gerektiren ve bünyesinde birçok araç bulunduran Ahrefs, e-ticaret veya benzeri web site sahipleri için kaçınılmaz fayda sağlayan sitelerin başında gelir. Dijital pazarlama alanında çalışan uzmanlar için harika bir araç olsa da fiyatları 99$, 179$, 399$ ve 999$ olduğundan her site sahibi için uygun değildir. Genel itibariyle dijital pazarlama uzmanların kullandığı Ahrefs’ te web site backlink analizi, anahtar kelime araştırması ve rakip analizi gibi önemli analizler, veriler elde edilebilir.

Dijital pazarlama hakkında daha çok bilgi almak isterseniz,  Dijital pazarlama stratejileri nelerdir ? başlıklı yazımıza da bekleriz.

Bir cevap yazın

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM