Union İstanbul

Organik Trafikteki Artış Neden Satışları Arttırmıyor?

Paylaş
İçindekiler

Organik trafik her sitenin hedeflediği durumlardan birisi. Bunun için özel SEO planlama ve çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Hatta profesyonel çalışmalar sayesinde de sabreden web site sahipleri için ciddi bir organik trafik sağlıyoruz. Ancak kimi siteler organik trafik alsa bile satışlarında artış meydana getiremiyor. Siz de ondan biri misiniz?

Organik Trafiğe Rağmen Neden Satışlar Artmaz?

‘Sitemin organik trafiği yüksek ama satış yok’ ya da ‘XX anahtarında ilk sıradayım ama istediğim kadar satış yapmıyorum’ gibi şikayetler oldukça yaygın. Çünkü yaygın bir yanılgı söz konusudur: Organik trafik her zaman satış getirir. Hayır! Tam tersine öncelikle bilmelisiniz ki her organik trafik satış getirmez.

Doğru zamanda doğru değişiklikleri yaptığınız takdirde organik trafiği yönlendirebilir, satış elde edebilirsiniz.

Peki organik trafiği olduğu halde satışları artmayan sitelerin temel sebepleri neler? İşte, bu yazıda genel olarak ele aldığımız ve düzeltilmesi durumunda istenen sonuca götürecek bazı aşamalar.

 

İçerik Kalitesi

İçerik kalitesi organik trafiğin önemi sıralamasında en başta yer alan etkenlerden birisidir. Web site ortaklarımıza belirttiğimiz ve önemini sık sık dile getirdiğimiz konudur. Eğer web sitede yer alan içerik yeterli değilse veya net mesaj içermiyorsa trafiğe dahil olan kullanıcının sonuca ulaşması mümkün değildir. Sonuç ne mi? Sitenizdeki ürünleri sepete ekleyerek alışveriş yapması elbette!

Halbuki web sitenizin açıldığı ilk andan itibaren içerik çalışmalarını başlatmanız gerekir. Sitenizin ana sayfasını kaydırmaya gerek kalmaksızın ilk karşılamada mesajınızı net vermelisiniz. Diğer taraftan ürün ya da hizmetlerinizin yer aldığı adreslerde de doyurucu içerikler oluşturmalısınız. Burada elbette SEO uyumlu içerikler oluşturmayı da unutmamalısınız.

Diğer taraftan içerik kalitesi aşamasında düşmememiz gereken bir hata var: Anahtar kelime yamyamlığı

Sırf daha fazla trafiği elde etmek adına benzer anahtar kelimelerle birden fazla yazınızı yüklemeniz sizi hataya sürükler. Google ya da diğer tarayıcı botları hangi yazınızı öne çıkaracağını bilemeyeceğinden karmaşaya yaşanır. Bu noktada marka ortaklarımın eski yazılarını inceliyor gereksiz ve hatalı olanları kaldırmayı tercih ediyorum.

Siz de, anahtar kelime araştırması nasıl yapılır ve anahtar kelime yamyamlığının tespiti için kullanılan araçlar nelerdir merak ediyorsanız, “Anahtar Kelime Planlayıcısı” başlıklı blog içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

Anahtar Kelime Kullanımı

SEO ajansı tarafından verilen temel hizmetlerin başında ‘anahtar kelime uyumlu içerikler’ bulunmaktadır. Gerek sosyal medya danışmanlığı gerekse SEO çalışmaları sırasında anahtar kelime kullanımı önem arz eder. Hatta Google ADS reklamları oluştururken de bu anahtar kelimeleri özenle seçtiğimi belirtmem gerekir.
Eğer anahtar kelimelerinizi içeriğinize, sektörünüze ve her şeyden önce satış hedefleyerek oluşturmazsanız sonuca erişemezsiniz. Sitenizde yer alan her içerik harekete geçirmez bazıları bilgi vermeyi amaçlar. Bu yüzden anahtar kelimenizi harekete geçirecek şekilde, kullanıcıyı düşünerek belirlemeli içerik ürettirmelisiniz.

Örneğin; lastik firmasına sahip olduğunuzu düşünelim. ‘En iyi araba lastiği’ şeklinde arama yapan bir kullanıcı organik trafik olarak sitenize gelebilir. Ancak bu kullanıcının niyeti bilgi edinmek üzerinedir. Halbuki aynı kullanıcı ‘XX marka lastik’ ya da ‘BMW lastik’ şeklinde arama yaparsa bu kullanıcı satın almayı hedefler. Bilgi amacı arka planda kalır siz de bu tarz anahtarlara öncelik vermelisiniz

 

Kullanıcı Deneyimi

Organik trafiği elde ettiniz peki elde tutmanızın yöntemi ne? Şüphesiz kullanıcı deneyimi! Kullanıcı deneyimi dijital dünyada önem verdiğimiz konuların başında yer alıyor. Eğer kullanıcı web sitenize dair olumsuz bir deneyim ile karşılaşırsa siteden çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Bırakın sitenizden alışveriş yapması, sitede kalma süresi bile oldukça kısa olacaktır.
Kullanıcını deneyimini arttırmak adına kullanıcı gözüyle sitenize bakmanız gerekecektir. Bir alıcı olarak siteye gördüğünüzde işlemleri kolaylaştıracak yerler oluşturun. Öncelikle kullanıcıların işini kolaylaştıracak şekilde bir site oluşturmak gerekir. Pratik, aramaya ve araştırmaya yönelik kolay hareket etmeyi sağlayan siteler kullanıcı deneyimini arttırır.

 

Web Sitesi

Sitene ziyaretçi çekme yöntemi arıyorsan mutlaka web sitene özen göstermek zorundasın. Web tasarımı hem yazılım hem de tema anlamında kullanıcıya yönelik olmalı. Eğer SEO uyumlu web sitesi kurulumu yaparsanız, uzun vadede üst sıralara çıkmanın olasılığı yüksektir. Diğer taraftan font, renklendirme, metin/görsel yerleşimleri de tasarım adına önemlidir.
Site içerisinde bütünlük sağlanması gerekecektir. Göze hitap eden sitelerimizde dönüşümlerin daha hızlı sağlandığını görmekteyiz. Burada İstanbul SEO ajansı olarak özellikle web tasarımına önem vermesi adına ortaklarımıza bilgiler aktarıyoruz. Çünkü yazılım ve tasarım desteği sitenin çok daha iyi konuma gelmesini sağlarken gelen organik trafiği de dönüşüme çekecektir.

 

Dönüşüm Oranını İyileştirme

Organik trafik gelse de satışlarınızın olmama sebebi dönüşümü sağlayamadığınız için. Dönüşümler gerek Google ADS reklamları gerekse SEO ile elde edilebilir. Ancak bunu yaparken bilmeniz gereken bir durum söz konusu:
SEO; uzun vadeli çalışma gerektirir, sabırlı olmak zorunda kalırsınız, en kalıcı ve yüksek trafik getiren garanti yöntemdir.
Dijital reklamlar (Google ADS vs.); kısa sürede web sitenizi üst sıralara alır, sabretmeniz gerekmez, maliyet oranı yüksek olabilir. Reklam kalktığı an trafiklerde düşüş yaşanma olasılığı yüksektir.
Yöntem hangisi olursa olsun dönüşüm oranını iyileştirmek adına kullanıcıya hitap etmelisiniz. Harekete geçiren cümleler ‘CTA cümleleri’ kurarak ilerlemeniz işe yarayacaktır. Mesela; Hemen Kayıt Ol, İletişime Geç, Sipariş Ver gibi net mesajlar ile dönüşümü elde edebilirsiniz.

 

Organik Trafik: İşletmeniz için Neden Önemlidir?

Sitelerde görülen trafik nedir? Trafik, web sitesine gelen ziyaretlerin toplamını ifade eder. Bu ziyaretler farklı çeşitlerde ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; bizzat bir kullanıcının tıklayarak siteye ulaşmasına organik trafik diyoruz. Diğer taraftan SERP (arama motoru sonuçları) sonucunda üst sıralarda yer alan reklamların tıklanmasıyla gelene ise reklam trafiği denmektedir. Ücretli trafik olarak da adlandırılmaktadır.

Bahsedilen bu trafik türleri ücretli ya da ücretsiz olarak kazanılabilir. Müşteri ortaklarımıza ücretsiz trafik yani organik trafik kazandırmayı hedefliyoruz. Böylece uzun vadede trafiği çekmek satış olma olasılığını da arttırdığından önem kazanacaktır. Diğer taraftan ücretli trafikler de reklamlar ile sağladığımız dönüşümlerdir. Ancak zayıf SEO (Arama motoru optimizasyonu) olan sitelerde reklamlar kaldırıldığında trafiğin düşme olasılığı yüksektir.

Peki neden organik trafikler işletmeler için önemlidir?

Çünkü organik trafik ile gelen kullanıcıların sitenizde gezinerek alışveriş yapma olasılığı yüksektir. Bot değil, bizzat kullanıcı olmasından dolayı amaca hizmet etme olasılığı bulunur. Bundan dolayı işletmenize kâr getirebilmektedir.

Diğer taraftan aynı zamanda bu trafikler Google sıralama konusunda da yerinizi belirleyecektir. Eğer sıralamanız yüksekse trafiğiniz artar, trafiğiniz arttıkça da sıralama da üst sıralara çıkma olasılığınız yükselir.

 

Organik Trafiğin Faydaları

Siteye sağlanacak organik trafiğin önemi faydaları ile daha net sonuçlanacaktır. Müşterilerimize bahsettiğimiz bu unsur neticesinde özellikle ücretli trafikler kadar ücretsiz trafik (SEO çalışmaları) yapıyoruz. Genel itibari ile organik trafiğin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Maliyeti düşüktür. Ücretli trafikte çıkılan reklamlar kadar harcama yapmanız gerekmez. Ancak tamamen maliyetsiz demek yanlıştır. Çünkü organik trafik çekmek için içerik ürettirmeniz, tasarım yaptırmanız ya da editör tutmanız gerekebilir.
  • Uzun süre boyunca üst sıralamada kalmanızı sağlar. Tarayıcı tarafından organik trafiklere önem verilir. Sitenin trafiği arttıkça sıralamasında da iyileşme meydana gelir. Ücretli trafikte olduğu gibi reklamın kesilmesi ve buna bağlı olarak trafik kaybı yaşama olasılığınız neredeyse hiç bulunmaz.
  • Potansiyel olarak müşterileri sitenizde toplayacağınız için eğer doğru dönüşüm etmenleri kurarsanız satış yapma olasılığınız yüksektir. Diğer reklamlara nazaran daha yüksek dönüşüm-satış grafiği elde edilebilmektedir.
  • Organik trafiklerin belirli bir süre boyunca oluşması gibi durum yoktur. Var olan trafiği iyileştirmek ya da düşmemesi için temel birkaç işlem yapmamız yeterli oluyor. Halbuki reklam oluşturarak elde edilen ücretli trafiklerde sürekli kontrol, değişim gerekecektir.
  • Ücretli trafik yani Google ADS gibi reklamlar oluşturulurken de organik trafiğin etkisi büyüktür. Aynı anahtar kelimeden iki ayrı sitenin reklam oluşturduğunu düşünelim. Maliyet ve oluşturulan planlar da aynı olsun. Bu durumda SEO uyumlu web sitenin daha üst sırada çıktığı görülecektir. SEO uyumlu olan sitenin de hali hazırda organik trafiği yüksek demektir.

 

2024’te Web Sitenize Nasıl Organik Trafik Çekebilirsiniz?

Eğer web sitenize organik trafik çekmenin önemini anlatabildiysek, gelin bir de nasıl trafik çekebileceğinize göz atalım. Organik SEO ile aslında organik trafiği çekebilirsiniz. Peki organik SEO nedir? Kısaca, arama motoru ile optimize edilen web sitelerdir. İç – dış SEO  ve teknik SEO çalışmaları yapılan web sitelerin zamanla trafiğinde artış meydana gelir.

Elbette burada belirtmek gerekiyor ki organik trafiği SEO ile arttırmak için sabretmek şarttır. Çünkü SEO’nun oturması ve dönüşümleri elde edebilmek için zaman gerekir.

Organik trafiği yüksek web site elde edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır:

  • ‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ Kısmından Yararlanın

İçerik hazırlığı yaparken önerilerimiz arasında ‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ kısmındaki sorulara yanıt verilmesi bulunuyor. Google SERP sonuçları sırasında ortaya çıkan bu alan kısa sürede trafik çekmek ve SEO uyumlu içerik üretmek adına önemlidir. Sorulara kısa, net ve doğru bilgilerin verilmesi önem taşımaktadır.

  • İçerikleri Sosyal Medya Hesaplarınızda Yayınlayın

Sosyal medya hesaplarınızı dönüşüm elde etmek adına kullanın. Eğer bu hesaplarınız çok daha güçlüyse yer alan kullanıcıları web sitenize yönlendirin. Hesaplarınızda içeriklerinizin ya da web sitenizin linkini yayınlamanız organik trafiği arttıracaktır.

  • Youtube Mecrasını Değerlendirin

Tek bir adresten organik trafik oluşturmak zor olacaktır. Ancak birden fazla sosyal medya hesabından ilerlemeniz işe yarayacaktır. Youtube profili açarak burada videolar paylaşabilirsiniz. Youtube izleyicilerini de web sitenize çekebilir ya da buradan tanıtım yaparak bizzat organik tıklama yaratabilirsiniz.

  • İçeriklerin Kontrolünü Sağlayın

Web sitenizde yer alan içerikler her zaman organik bir trafik getirmez. Tam tersine yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki bazı içerikler trafik almaya engel bile oluyor! Anahtar kelime yamyamlığına neden olan durumlar ve kopya-içerik durumlarından ötürü içerikler engel yaratıyor. Mümkün mertebe içeriklerinizi kontrol edin yetersiz ve zararlı olanları tespit ederek kaldırın.

  • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanın

Anahtar kelimelerin hacimleri trafik çekmeniz adına önemlidir. Markalarımıza hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri kullanıyoruz. Ancak her zaman yüksek hacim yüksek trafik anlamına gelmez. Bu yüzden SEO zorluğu düşük anahtar kelimeleri seçmek de önemlidir. Bu çoğu zaman uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile mümkündür.

Örneğin bir sitenin ‘SEO’ kelimesinde sıralama alması zor olabilir ancak ‘SEO uyumlu makale yazarlığı’ kelimesinde sıralama alabilir. Uzun kuyruklu kelimeler örnekten de anlaşılacağı üzere +3-4 kelime anahtar kelime grubunu temsil eder.

 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!