Yapısal Veri Structred Data Nedir? Yapısal Veri Çeşitleri

Yapısal Veri İşaretlemesi Nedir ?

Yapısal veri (Structured Data) SEO’ nun öneminin artmasıyla beraber son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz kavramların başında gelir. Structured data yani yapısal veri, yapılandırılmış bilgi anlamına gelmektedir. İçeriklerin, sayfaların arama motorları için daha anlamlı hale gelmesinde etkilidir. Bir içeriğin kullanıcı tarafından kolay bir şekilde okunması ve okuduğunu daha kolay anlaması ne kadar önemliyse yapılandırılmış verilerde arama motorları için o kadar önemlidir. Yapısal veri işaretlemesi yaparak arama motorlarının,  sitenizi tararken işini kolaylaştırmış olursunuz.

Her geçen gün çok daha fazla karşımıza çıkan bu kavram önemini arttırmaya devam ediyor. Zengin sonuçların başarılı bir şekilde arama sonuçlarında yer alması ile trafiğin büyük bir bölümü kazanılabilir. 

Yapısal veriden faydalanıp arama motorlarında zengin sonuçlar arasında gösterilebilmek için ise yapmamız gerekenlerin başında kaliteli içerik çıkarmak yer alıyor. Kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan bazı eklentilerle de şema işaretlemesi yapılandırılabilir. Böylece SERP sıralamasında en başta yer alabilirsiniz. Bu eklentilerden biri de Rank Math SEO’ dur. 

Bu arada yapısal veri kullanımında  arama motorlarında öne çıkarılan snippet olarak kullanıcılara sunulacağını garanti etmez. Bu tamamen arama motorunun inisiyatifindedir. Site sahibi olarak yapılacak önemli faktörlerden biri içeriğe ya da siteye göre doğru yapısal veriden faydalanmaktadır. Ayrıca kaliteli ve bilgi verici içerik sağladığımıza emin olmamız avantajımıza olacaktır.

Yapılandırılmış test aracı sayesinde, sitenizin yapıs

Popüler Yapısal Veri Çeşitleri

Web sitesinin türüne ya da içeriğin / ürünün kullanım amacına göre tercih edilen yapısal verilerde de farklılık görülebilir. Web sitesinin işine yarayacak bir yapısal veriden faydalanmak zengin sonuçlar arasında listelenme olasılığını da arttıracaktır. Bu yapısal veri çeşitlerinden bazıları şu şekildedir;

  • Organizasyon Yapısal Verisi (Organization Markup)
  • Derecelendirme (Review) Yapısal Verisi
  • Article Yapısal Verisi
  • Breadcrumb Yapısal Verisi

Organizasyon Yapısal Verisi (Organization Markup)

Bir marka ya da firma için kullanılan schema işaretlemesidir. Arama sonuçlarının sağ üst kısmında çıkan alanda marka adı, kurucusu, adresi ve logosu gibi birtakım bilgileri barındırmaktadır. Birçok büyük firma ya da markanın bu yapısal veriden faydalandığını da görebilirsiniz. 

Detaylı bilgi için: https://schema.org/Organization

Derecelendirme (Review) Yapısal Verisi

E-ticaret sitelerinde sıklıkla tercih edilen yapısal veri türü derecelendirme ürünlerin aldığı yıldız miktarını gösterir. Kullanım alanlarından bir diğeri de restoran ya da oteller örnek gösterilebilir. E-ticaret sitesi kullananlarda arama sonuçları kısmında birçok sitede bu yapısal veriyle karşılaşmaktadır. 

Detaylı bilgi için: https://schema.org/AggregateRating

Article Yapısal Verisi

Web site kullanıcılarının tercih ettiği en popüler yapısal verilerdendir. Yazı paylaşımı yapan siteler; kullanıcının arattığı soruların, konuların cevabına ya da açıklamasına yer veriyorsa öne çıkan snippet olarak en başta kullanıcıya sunulabilir. Unutmamak gerekir ki diğer yapısal verilerde de olduğu gibi bu yapısal verilerden de faydalanmak öne çıkan snippet olarak en üstte yer almanıza garanti sunmamaktadır.

Makalede, news Article ya da blogposting şemalarını kullanarak bu yapısal veriden faydalanılabilir. Google’ın bu içeriği zengin içerik olarak yer vermesi ile arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacak, daha çok ziyaretçiye sahip olacaksınız.

Detaylı bilgi için: https://schema.org/Article   /   https://schema.org/BlogPosting

Breadcrumb Yapısal Verisi

Breadcrumb birçok site kullanıcısının bildiği ve SEO için de önemli kavramlardandır. Ekmek kırıntısı anlamına gelen Breadcrumb web site kullanıcısına bir gezinti menüsü sunmaktadır. Bir nevi navigasyon görevi gören bu alan Google arama sonuçlarında da listelenmektedir.

Detaylı bilgi için: https://schema.org/BreadcrumbList

Yapısal Veri Test Aracı

Yapılandırılmış verilerin testi için https://developers.google.com/search/docs/advanced/structured-data linkini kullanabilirsiniz. Değişiklik yaptığınız linkin kontrolünü gerçekleştirerek herhangi bir hata ya da uyarının olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Yapısal Veri Neden Kullanılır?

Yapısal Veri İşaretlemesi Neden Kullanılır ?
Structured Data Neden Kullanılır ?

Her geçen gün çok daha fazla kullanıcının merak ettiği o soru ise yapısal veri neden kullanılır ? sorusu oluyor. Yapısal veriler sitenin arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelmesinde, zengin sonuç olarak listelenmesinde etkilidir. Zengin sonuç olarak listelenmesi doğrudan konumunu iyileştirecek ve arama motoru sonuç sayfasında rakiplerinizden fazla yer kaplayacaksınız. Böylece içeriğin tıklanma oranı artacak. Artan ziyaretçi kitlesinin yanı sıra bulunabilirliğin artması da diğer bir avantajıdır.

İlginizi çekebilir ; AMP Nedir ? SEO İçin Neden Gereklidir ?

Yapısal veri nedir ?

Yapısal veri, içeriklerinizi arama motorları için anlamlandırdığınız kodlardır.

Yapısal veri türleri nelerdir ?

Yapısal veri türlerine örnek verecek olursak, ürün için değerlendirme, ürün isimleri ve resimler olarak örneklendirebiliriz.

Yapısal test aracı nedir ?

Yapısal test aracı sayesinde, sayfanızda olan hataları görebilirsiniz ve ardından düzeltmeler yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM