Google Ads Otomatik Kurallar Oluşturma

union istanbul

Google Ads reklamlarından  en yüksek verimi alabilmek için hesap optimizasyonu önemli ve üstünde durulması gereken konuların başında gelir. Hesap optimizasyonu yaparken birçok metriği ayrıntılı analiz edip buna göre de hesapta işlemler yapmak gerekmektedir. İşte bu noktada iş yükünüzü azaltacak olan otomatik kurallardır. Oluşturduğunuz kurallar ile bütçenizi, anahtar kelimelerinizi ve kampanyalarınızın bazı özelliklerini bilgisayar başında olmadan ayarladığınız kurallar ile reklam yönetiminizi kolaylaştırabilirsiniz. Şimdi birlikte otomatik kuralların detaylarını inceleyelim.

Otomatik Kurallar Nedir?

Otomatik kurallar, belirlediğiniz parametre ve ayarlara göre reklam hesabınızda otomatik olarak değişikler yapmanızı sağlayan bir yöntemdir. Kampanyalar, reklam grupları, anahtar kelimeler ve görüntülü reklam ağı seçenekleri ile alakalı birçok otomatik kural oluşturabilirsiniz.  Hesapta tanımladığınız otomatik kurallar ile reklamların aktif ve pasifliğini, tekliflerini ve diğer ayarlarını değiştirebilirsiniz. Sonrasında belirlediğiniz kurallar gerçekleştiğinde, buna dair bilgilendirme maili de alma imkanınız var.

 

Otomatik Kuralların Kullanıldığı Yaygın Durumlar Nelerdir?

Reklamların yayınlanacağı zamanı planlama

Reklam stratejinize göre bir kampanyanızı, belirli bir gün ve saat de aktif edip sonrasında pasif etmek isteyebilirsiniz. Bu noktada, otomatik kural oluşturduğunuz taktirde bu işlemi Google Ads sizin yerinize yapar. Böylelikle kampanya durumunu da kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Teklifleri ve bütçeleri düzenleme

Otomatik kurallar oluşturarak hedefinize göre performansı iyi giden anahtar kelimelerin tekliflerini artırabilirsiniz ya da dönüşüm maliyeti yüksek olan bir anahtar kelimenin tekliflerini azaltmak için koşullar belirleyebilirsiniz.  Reklamların ortalama konumunu ayarlarken de belirlediğiniz performans kriterine göre teklif ve bütçelerini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bir kampanyanız, sınırlı bir sürede belirli bir miktar bütçe harcaması gerekiyorsa bu koşul için de bir otomatik kural tanımlamanız sizin yararınıza olacaktır.

Düşük performans sergileyen reklamları durdurma

Bir reklam hesabı yöneticisi her zaman en iyi performans gösteren kampanya hedefleri ile devam etmek için sürekli yeni kurgular yapmalıdır. Bu işlemde ise yine otomatik kuralları kullanarak, istenen şekilde performans göstermeyen reklamları düzenli olarak duraklatabilirsiniz. Bu metrikler, performans hedeflerinize ve işinizdeki uzmanlık düzeyinize bağlı olarak seçilmelidir. 

 

Otomatik Kurallar Oluşturmanın Avantajları?

  • Bilgisayar başında olmadan ve Ads paneline girmeden belirlediğiniz koşulları Google sizin yerinize yapar. Örneğin; anahtar kelimenizi ve kampanyalarınızı düzenleyebilir, teklifleri ve bütçeleri değiştirip, bildirim e-postaları alabilirsiniz.
  • Hesap yönetiminde sürekli aynı şeyleri kontrol etme yükünden sizi kurtarır. Böylelikle zamandan tasarruf edersiniz.
  • Sıkça yaptığınız işlemleri otomatik hale getirir. Her zaman belirlediğiniz saat ve günde işlem yapılır. Ekstra manuel işlem yapmanıza gerek kalmaz.
  • Google Ads hesabının optimizasyon süreçlerini kolaylaştırır. Böylelikle, basit işleri otomatik hale getirerek asıl reklam stratejilerinize yoğunlaşabilirsiniz.

 

Otomatik Kurallar Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Doğru bir şekilde kuralı oluşturduğunuzdan emin olun. Koşulları belirledikten sonra test etme amaçlı ön izlemesini yapmalısınız. Bütçe tekliflerine yönelik bir kural belirleyecek iseniz mutlaka bir teklif sınırı da koymanızı tavsiye ederim. Sınır belirlemediğiniz taktirde belirlediğiniz kurallar uygulanırken fazla bütçe harcanabilir. Bu yüzden her zaman tedbirli olmak lazım.
  • İşleminizin yürütüleceği sıklığı belirlerken hesabınızda büyük değişikliklere neden olacak düzenlemeleri hesabınızın performansına göre analiz ederek planlamalısınız.
  • Kural olarak belirlediğimiz koşullar için yeterli miktarda parametre girdiğinize emin olmalısınız. Böylelikle hesabın yanlış değişiklikler yapmasını önlemiş olursunuz.
  • Google Ads’den oluşturduğunuz kurallar sonucunda yapılan değişiklik için e-posta alma seçeneğini seçerek yapılan işlemleri takip edebilirsiniz. 

 

Otomatik Kurallar Nasıl Oluşturulur?

Otomatik kuralların ne işe yaradığını öğrendiğimize göre Google Ads panelinde birlikte örnek bir kural oluşturalım.

-Reklam hesabımızda; dönüşüm performansına göre anahtar kelimelerin tekliflerini ayarlamak için bir kural tanımlayalım.

1.adım: İlk önce Ads hesabında araçlar ve ayarlar kısmına giriyoruz. Sonrasında toplu işlemler sekmesi altındaki kurallar kısmına tıklıyoruz ve reklam hesabımızda otomatik kurallar oluşturmaya başlıyoruz.

Önerilenler

Yorum Yap