Union İstanbul

snapchat nedir?

Snapchat Nedir ?

Paylaş
İçindekiler

Snapchat günümüz sosyal medya ağları arasında yer alan bir platformdur. Kısaca “Snapchat nedir?” diye soracak olursanız; fotoğraf ve video paylaşımı sağlayan bir sosyal ağ diyebiliriz. Bahsi geçen bu platform üzerinden paylaşımlarınızı özel efektlerle gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda farklı profillere erişerek görüntülenme ve erişebilirlik sayınızı da arttırmanız mümkündür.

Sosyal medya platformu olan Snapchat, 2011 yılının Eylül ayında Evan Spiegel tarafından kurulmuştur. Kurulumundan sonra Stanford Üniversitesinde yer alan bazı öğrenciler tarafından geliştirilmiştir. Öyle ki çıktığı ilk dönemlerde yüksek kullanıcı oranını kısa sürede yakalamıştır. Mark Zuckerberg yakaladığı bu popülerlikten etkilenerek uygulamayı satın almak istese de bunu başaramamıştır.

Günümüzün en popüler uygulamalarından olan Instagram, WhatsApp gibi uygulamaların ‘story’ yani ‘hikaye’ kavramı ile tanışmasına neden olmuştur. Uygulamanın 24 saat sonra kaybolan hikaye özelliği diğer platformları etkileyerek yeni bir sosyal medya anlayışını ortaya koymuştur. Eski popülerliği devam ediyor mu bilinmez ancak hala ciddi bir kullanıcı kitlesi mevcuttur.

snapchat nedir? Nasıl kullanılır?

 

Snapchat Nasıl Kullanılır ?

Uygulamayı kullanabilmek için önce indirmeniz ve belirli aşamaları tamamlamanız gerekmektedir. Kısaca izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

 • Telefon ya da tabletinizin uygulama mağazasına giriş yapın.
 • Arama yerine ‘Snapchat’ yazarak ilgili uygulamanın sayfasına erişin.
 • ‘İndir’ butonuna tıklayarak birkaç saniye içerisinde kurulmasını bekleyin.
 • Cihazınızla uygulama için bir profil oluşturun ve oturum açın.
 • Snapchat açtıktan sonra rehberinizde kimin kullandığını görebilirsiniz. Onları ekleyebilirsiniz.
 • Eklemeden sonra fotoğraf işlemi için ekran üzerinde yer alan yuvarlak kısma basmanız gerekir. Eğer uzun süre basarsanız video çekmiş olursunuz. Video çekiminde ne kadar süre basılı tutarsanız o kadar saniyede video çekmiş olursunuz.
 • Video veya fotoğraf çekiminden sonra göndereceğiniz kişinin sizin fotoğraf veya videonuzu kaç saniyede görmesini istediğinizi kendiniz karar verebilirsiniz.
 • Fotoğraf veya videolarınıza farklı görünümler elde edebilirsiniz. Yukarı kısmında yer alan ayarlar bölümünde istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Renk değiştirme, çizime isteğiniz şekilde yapabilirsiniz.
 • Bunlardan ziyade fotoğrafınızda üstüne sağa veya sola kaydırarak istediğiniz konum, hız gibi filtreleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede snapchat daha eğlencelik hale getirebilirsiniz.
 • Bazı telefonlarda ön kamera flaş olmasa dert etmeyin. Bu uygulama flaş özelliği bulunduğu için kolaylıkla hal edebilirsiniz.
 • Fotoğraf işleminde süresini değiştirmek isterseniz sol köşede yer alan saat simgesine basarak düzeltebilirsiniz.
 • Fotoğrafınızı kaydetmek istiyorsanız sol köşede bulunan simgeye basarak kaydedebilirsiniz.
 • Öykü oluşturmak istediğinizde alt bölümünde bulunan artı simgesine basarak öykü oluşturabilirsiniz.

 

Sohbet Ekranı Kullanımı

Uygulamaya girdiğinizde kamera bölümündeyken sağa kaydırarak sohbet ekranına erişebilirsiniz. Bu alan rehberinizde bulunup Snapchat’e sahip olan profillere erişmenizi sağlar. Aynı zamanda rehberinizde bulunmasa da uygulamanın aracılığıyla eklediğiniz tüm profillerin sohbet ekranı bu alanda bulunacaktır.

 

 • Arkadaşlarınızın Hikayelerini İzleyin: Kaydırdığınız bu bölümde ekli olan tüm arkadaşlarınızı göreceksiniz. Profil fotoğraflarının kenarında eğer bir daire mevcutsa hikaye paylaştıkları anlamına gelir. Burada profil fotoğraflarına tıklayarak hikayelerine göz atabilirsiniz.
 • Arkadaş Listesine Erişim: Uygulama üzerine ekli olan tüm arkadaşlarınızın listesine erişim sağlarsınız. Buradan arkadaşlarınızın paylaşımları, yaptığı değişiklikler ya da en son uygulamaya ne zaman girdiğine ulaşabilirsiniz.
 • Akıştan Kaldırılan Hikayelere Tekrar Erişim: Daha önce arkadaşlarınızın izlediğiniz hikayelerine erişmek isterseniz, bitmojilerine tıklayın. Profillerine giriş yaptıktan sonra tekrar daireye tıklayın ve hikayelerine göz atın!
 • Tüm Hikayelere Göz Atın: Bir arkadaşınızın hikayesine giriş yaptıktan sonra otomatik olarak diğer arkadaşlarınızın hikayelerine ulaşın. Sağa tıkladıkça bir sonraki hikayeye atlayabilirsiniz. Çıkış yapmak isterseniz aşağı kaydırmanız yeterli olacak.
 • Eğlenceli Oyunlar: Arkadaş listenizde bulunan bir kişiyle oyun oynayabilir, oyun oynarken sohbet etmenin de keyfini bu sayfa sayesinde çıkarabilirsiniz.

 

Profil Ekranı ve İşlemleri

Ekranınızın sağ üst kısmında profil işaretiniz bulunacaktır. Varsa bitmoji ya da fotoğrafınızdan fark edebilirsiniz. Profilinize eriştikten sonra görsel değiştirebilir, hikaye paylaşıp silebilirsiniz. Ayrıca profilinizin temel ayarlarını da bu alandan yapabilirsiniz.

 • Hikayeler ve Yönetimi: Hikayelerinizin görünümünü kontrol edebilir, dilerseniz ekleyip silebilirsiniz. Aynı zamanda hikayelerinize kimlerin baktığına da göz atmanız mümkün.
 • Profil Bildirim Ayarları: Profil simgenizde yer alan sarı noktalar bildirimleri ifade eder. Arkadaşlık istekleri, hikayelerin bildirimleri burada yansımaktadır. Tıklayarak yapacağınız işleme karar verebilirsiniz.

 

Gönderme Ekranı

Kayıtlı arkadaşlarınıza görmeleri için Snap göndermenin mümkün olduğu alandır. Paylaşımlarınızı ister profesyonel ister eğlenceli bir dil ile gerçekleştirebilirsiniz.

 • Yakın Arkadaşlar: Herkesin görmesini istemediğiniz, yakınlarınız ile paylaşmak istediğiniz hikayeler için geçerlidir. Snap gönderebilir ya da sohbet etmek adına tek seferde sekiz kişiye kadar yakın arkadaş ekleyebilirsiniz.
 • Genel Hikayeler: Gönderme alanının üst alanında Hikayem ya da Snap Harita sayesinde var olan tüm hikayelerinize erişebilirsiniz.

 

Hikayeler Bölümü

Kamera açıkken sola kaydırdığınızda takip ettikleriniz, keşfet alanı ve arkadaşlarınızın hikayeleri algoritmanıza göre size hazırlanmış olacaktır.

 • Arkadaşlarınızın Hikayeleri: Rehberinizde ya da uygulamanızda ekli olan arkadaşlarınızın hikayelerini üst kısımdan takip edebilirsiniz. Sağa tıkladıkça hikayeleri atlayarak ilerleyebilirsiniz.
 • Abone Olduğunuz Hikayeler: Beğendiğiniz bir hikaye ya da profil olduğunda hikaye karosuna uzunca basın ve ‘abone ol’ butonuna tıklayın. Bu ve buna benzer hikayeleri artık daha kısa sürede izleyebilirsiniz.
 • Popüler Olan Hikayeler: Keşfet bölümüne benzer bir alan sayesinde o dönem popüler olan hikayelere, trendlere erişebilirsiniz.
 • Bildirimde Bulunun: Beğenmediğiniz ya da zararlı bulduğunuz bir Snap söz konusu ise hikayeyi açtıktan sonra basılı tutarak bayrak işaretine tıklayın. ‘Snap’i Bildir’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Keşfet Alanı

Kamera bölümü açıkken alt kısımda yer alan ‘ ’ işaretine tıklayın. Sahne Işığı bir diğer manasıyla Keşfet bölümüne erişin. Burada tüm Snapchat dünyasına erişebilir, farklı profiller keşfedebilirsin. Yukarı ve aşağı kaydırarak snapler arasında dolaşılmaktadır. Kalp simgesine tıklarsan, hikayeyi beğendiğin anlamına gelir ve algoritma buna göre çalışacaktır. Dilediğin zaman profilinden ‘En Sevilenlerim’ bölümüne girerek beğendiğin snapleri izleyebilirsin.

 

Uygulamanın En Temel ve Genel Kullanım Aşamaları

Daha temelden bilgilere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, şunlara göz atabilirsiniz:

 • Kamera alanı açıkken alttaki yuvarlak simgesine bir kere tıklarsanız fotoğraf, uzun basarsanız video kayıt etmiş olursunuz.
 • Yayınlamadan önce çektiğiniz içeriği efekt, renklendirme gibi değişik ayarlardan geçirebilirsiniz.
 • Yayınlayacağınızın içeriğin kaç saniye görüneceğini ayarlayabilirsiniz.
 • Profil kısmına tıklayarak buradan bitmoji ya da profil fotoğrafı ekleyebilirsiniz.
 • Ön flaşınız olmasa da bu uygulamada doğal olarak flaş kullanabilirsiniz. Çekim sırasında üst kısımdaki ayarlardan flaşı aktif hale getirebilirsiniz.
 • Fotoğraf ya da videonuzu kayıt etmek için sol köşedeki simgeye tıklayabilirsiniz.
 • Öykü yani art arda, uzun snap paylaşmak isterseniz alt kısımdaki + işaretine tıklamanız yeterlidir.

snapchat üyelik açma

 

Snapchat’e Nasıl Üye Olunur?

İnsanlar arasında her ne kadar “Snapchat nasıl kullanılır?” konusu önem arz etse de üye olma noktası da önemlidir. Çünkü kayıt olunan profil üzerinden işlemler yapılacaktır. Örneğin seneler sonra uygulamayı silmiş olsanız da tekrar eski görsellere erişebilmek için profil bilgilerinizi unutmamanız gerekir. Bu yüzden üye olma aşaması önem arz etmektedir.

Öncelikle uygulamayı indirmenin ve kayıt olmanın bir ücret karşılığında olmadığını belirtelim. Ücretsiz üye olabileceğiniz bu uygulamada şu aşamaları takip edebilirsiniz:

 • Uygulamaya giriş yapın.
 • Kaydol butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada erişiminiz olan bir e-posta adresini, şifre ve doğum tarihi alanlarını doldurarak ‘kaydol’ butonunu seçin.
 • İkinci sayfada kullanıcı adınızı belirleyin ve ‘devam et’ seçeneğine tıklayın.
 • Son alanda telefon numaranızı güvenlik amacıyla girin ve doğrulayın. (Zorunlu değildir ancak güvenlik adına önerilmektedir)

 

Markaların Snapchat Kullanımı

Türkiye’de markaların Snapchat özellikleri ve kullanımı konusunda bilgisinin zayıf olduğunu görüyoruz. Çünkü birçok marka bu sosyal medya uygulamasının henüz değerini tam olarak fark edebilmiş değil. Halbuki dünya başta olmak üzere ülkemizde en çok kullanılan uygulamalar sıralamasında Snapchat yer alıyor. Hal böyle olunca markaların Snapchat kullanımı konusunda geride kalması, ciddi bir hedef kitleye ulaşım yolunun önünü tıkamaktadır.

Günümüzde markalar başta Instagram olmak üzere Facebook, Twitter ve kısmi olarak TikTok kullanmaktadır. Snapchat’i kullananların 20 yaş altında olduğu düşünülerek marka profillerinin açılma oranı oldukça düşüktür. Halbuki yapılan araştırmalara göre artık uygulama kullananların 20-45 yaş arasına daha fazla yayıldığı görülmektedir.

Bu durumda sektör ne olursa olsun hedef kitlelerin ciddi bir oranının Snapchat kullandığı görülüyor. Durumu biraz daha özetlememiz gerekirse yapılan araştırmada Türkiye’de ayda ortalama olarak %11.96 oranında uygulamanın açıldığı görülüyor. Genelde ise kullanıcıların %76’sı her gün, %94’ü ise haftada bir kez Snapchat açmaktadır.

Sonuç olarak Snapchat bünyesinde ciddi bir hedef kitle bulunmaktadır. Markaların bu uygulama sayesinde kitlelere erişmesi, markanın bilinirliğini arttırması mümkün olacaktır. Bazı bilinen büyük giyim markaları yavaştan uygulamaya girse de ciddi bir açık söz konusudur. Erken davranan markaların burada ciddi bir kitleyi eline geçirebilir.

Markalar paylaşımlarını planlarken şunlara dikkat edilmeli:

 • Uygulama profillerine uygun içerikler oluşturulmalı. Daha çok eğlenceli içeriklerle ön plana çıkılmalı.
 • İçerik skalası geniş tutulmalı. Örneğin; hizmet tanıtımları kadar, indirim dönemleri ya da kodları paylaşılarak dikkat çekilmeli.
 • Düzenli paylaşım yapılmalı. Böylece öneri olarak profillerin önüne çıkılma oranı da doğrudan artış gösterecektir.
 • Ertelenmemeli, hızla bu alana giriş yapılmalı. Türkiye’de ciddi bir açık olduğu ve Twitter ile eş profilin bulunduğu düşünüldüğünde hedef kitleye erişilmeye çalışılmalı.

 

Snapchat’in sunduğu fırsatları değerlendirerek sosyal medya yönetimi konusunda bilgi edinmek veya profesyonel destek almak istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçiniz. Uzman ekibimiz, sosyal medya stratejilerinizin geliştirilmesi konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.

 

Snapchat’te Nasıl Video Gönderilir?

Markaların ya da kişisel profillerin daha fazla etkileşim ve dikkat çekmek için kullanacağı temel yöntem video paylaşımı olacaktır. Video gönderimi yapmak ise sosyal ağda oldukça kolaydır. Kamera bölümüne eriştikten sonra ekrandaki daireye uzun bastığınızda video kayıt edebilirsiniz. Anlık kayıt yapmayacaksanız, sol taraftaki galeri simgesine tıklayarak kayıt edilmiş bir videoyu da takipçilerinize sunabilirsiniz.

 

Snapchat Ne İşe Yarar ?

Sosyal ağlar kurulduklarında eğlence, arkadaş çevresi edinme ve eski arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirmeyi hedeflemekteydi. Ancak günümüzde internet ve bu tarz ağların kullanımının artması işe yarar noktaların da değişimine neden olmuştur. Özellikle dijital reklam kanalları düşünüldüğünde Snapchat akıllara gelecek ilk yerlerden birisidir.

Kısaca Snapchat ne işe yarar merak ediyorsanız şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Video, fotoğraf paylaşım imkânını sunar.
 • Eğlenceli zaman geçirmenin yollarından birisidir.
 • Arkadaşlarla mesajlaşma, oyun oynama gibi iletişim yolları sunar.
 • Yeni arkadaşlıkların ve etkileşimin kurulmasını sağlar.
 • Markaların bilinirliğini arttırmasına yardımcı olur.
 • Hizmet ya da ürünün hedef kitleye erişmesini kolaylaştırır.
 • Efekt kullanımları ile eğlenceli paylaşımların yapılmasına neden olur.

Özellikle markaların uygulamanın faydaları konusunda yetersiz bilgiye sahip olması ya da gereksiz bakış açısıyla yaklaşmasından dolayı bahsedilen faydalardan uzak kalmasına neden olur.

 

Snapchat’te Neler Yapılabilir?

Kullanım amacına bağlı olarak Snapchat kullanımı değiştirebilmektedir. Ancak genel olarak bu sosyal ağ üzerinde yapılabilecek şeyler belirlenmiştir. Sürekli gerçekleşen güncellemeler ile yenilikleri bünyesine eklemeye devam eden uygulamada yapılabilecek işlemler şunlardır:

 • Arkadaşlarınıza erişebilir, paylaşımlarına göz atabilirsiniz. Yeni arkadaşlıklar kurarak sosyal ağınızı geliştirmenin yollarını bulabilirsiniz.
 • Hikaye izleyebilirsiniz. Kişisel profil ve markaların hikayelerini takipte kalarak izleyebilirsiniz. Daha önce izlediğiniz hikayeleri de tekrar tekrar izleme imkânınız bulunur.
 • Oyun oynayabilirsiniz. Kulağa tuhaf gelse de basit birkaç oyunu Snapchat üzerinde kullanabilirsiniz. Arkadaşınızla sohbet ederken aynı zamanda eğlenmeniz de mümkündür.
 • Keyifli zaman geçirebilirsiniz. Sahne Işığı bölümünden çeşitli videolar ve fotoğraflara bakabilir, arkadaşlarınızın paylaşımları ile zamanınızı doldurabilirsiniz.

 

Snapchat’in Özellikleri

Snapchat hakkında bilinmesi gerekenler oldukça fazladır. Söz konusu bilinmesi gerekenler gün geçtikçe artar çünkü uygulama da düzenli olarak güncellenmektedir. Yenilikler eklendikçe Snapchat özellikleri de artış göstermektedir. Birçok markanın farkında dahi olmadığı özellikleri özetlememiz gerekirse:

 • Konum Etiketleme

  Konuma bağlı olarak paylaşım yapabilirsiniz. Fotoğraf çektikten sonra sağa ya da sola kaydırırsanız konum etiketleme yapmanız yeterli olacaktır.

 • Şarj Etiketleri

  Fotoğraf ya da video paylaşımlarında arkadaşlarınıza şarj durumunuzu paylaşabilirsiniz. Eğlenceli paylaşımlarınızı şarj etiketlerinizle süsleyerek hazırlayabilirsiniz. %10’un altında ya da %95’in üzerindeyken şarj bu etiketi kullanabileceğinizi belirtelim.

 • Gece Kamerası Modu

  Fotoğraf ve video çekim alanında sağ üst kısımdaki ay simgesine tıkladığınızda ekranın ışığı düşecektir. Karanlık alanlarda daha iyi çekim yapmanızı sağlayacak bir özelliktir.

 • Videoları Hızlandırma

  Videolarınızı daha keyifli ve farklı durumlarla sunabilmeniz için oluşturulan özelliktir. Olduğundan daha hızlı hale getirebilir ya da dilerseniz yavaşlatarak da kullanabilirsiniz.

 • Doğum Günü Etiketi

  Doğum günü gelen kişilerin profil simgelerinin yanında pasta beliriyor. Böylece kişilerin doğum gününü unutmanız da neredeyse imkânsız hale geliyor.

 • Seyahat Modu

  Arka planda çok fazla veri yememesi ya da cihazı meşgul etmemesi adına seyahat moduna alabilirsiniz. Böylece uygulama arka planda çalışmayı durduracak siz uygulamaya girene kadar bir veri yemeyecektir.

 • Gizlilik ve Ekran Görüntüsü Bildirimi

  Snapchat özellikle gizlilik konusunda etkili bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanırken eğer bir kişinin ekran görüntüsünü alırsanız karşı tarafa bildirim gideceğini unutmamalısınız. Bir başka kullanıcı sizin hikayenizin ekran görüntüsünü alırsa size de mesaj yoluyla bilgi sunulacaktır.

 • Arkadaş Bulabilme

  Ortak arkadaşlarınızı bularak sizlere hızlı arkadaş edinme imkânı sağlıyor. Örneğin bir arkadaşınızda ekli olan kişiyi size arkadaş önerisi olarak sunabiliyor. İstek yollayıp yollamamak size kalmış. Dilerseniz bu şekilde arkadaşlarınızı arttırabilir, Snapchat grup kurma yöntemiyle de yakın dostluklar oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ; Tiktok Nedir ?

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!