Snapchat Nedir?

Son zamanların oldukça popüler uygulaması Snapchat nedir? Nasıl ortaya çıktı? Hiç merak ettinizmi. Biz bu yazımızda bu sorulara detaylıca yanıt vermeye çalışacağız.

Snapchat uygulaması 2011’de piyasaya sürüldü ve nispeten kısa bir süre içinde ön plana çıktı. 2014 yılına kadar Snapchat, günde ortalama 700 milyon ‘anlık görüntü’ topladı. Facebook’tan 2013’te bildirilen 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddeden CEO Evan Spiegel, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından 2016’da tekrar ziyaret etti. Bir yıl sonra, Mark ve Bobby Murphy (Snapchat’in üç kurucu ortağından ikisi) New York Borsasında (NYSE) halka arz etmek üzere Snap, Inc. isminde bir ana şirket kurduğunda Snapchat halka açık hale geldi. Peki Snapchat tam olarak nedir? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Snapchat Ne İçin Kullanılır?

Snapchat, mesajlaşma özelliklerine sahip bir fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. İlk benzersizliği, fotoğrafların ve videoların yalnızca kısa bir süre için (genellikle on saniye) alıcıya sunulması gerçeğinde yatıyordu. Uygulamada yapılan son güncelleme artık insanların bir kişiye ‘sonsuz’ bir süre için fotoğraf ve video göndermesine olanak tanıyor.

Snapchat’in ‘Temel’ Tarihi

  • Snapchat piyasaya sürüldüğü 2011 yılında ilk olarak Picaboo olarak isimlendiriilmişti. Uygulama daha sonra Picaboo adlı fotoğraf kitabı yayıncısının “Durdur ve Vazgeç” mektubu nedeniyle yeniden adlandırıldı. Multimedya mesajlaşma uygulaması Snapchat adıyla yeniden markalandı. Paylaşın, sohbet edin ve unutun, Facebook ve Instagram gibi görüntüleri ve yayınları sonsuza kadar saklayan mevcut sosyal uygulamaların aksine, stratejik girişimin arkasındaki “özetlenmiş” açıklama idi. Ekim 2012’de Snapchat, Play Store’da yayınlandı ve 2011’in orijinal iOS Uygulaması ile bir kullanıcı kitlesine ulaştı.
  • Ekim 2013’te Snapchat , Hikayeleri uygulamaya dahil eden bir güncelleme aldı. Kullanıcılar, yirmi dört saat boyunca görülebilen geçici bir koleksiyona Snaps ekleyebilir hale geldi. Uygulamanın popülaritesi kır çiçekleri gibi büyüdü çünkü kullanıcıların istediği harika bir özellikti. Birden fazla resmi göstermek için bir albüm oluşturmak için birkaç fotoğraf eklemek istediler ve bunu toplu bir şekilde yaptılar.
  • 2014 yılında Snapchat, özellikler listesine metin ve görüntülü sohbet entegre etti. Karışıma ‘Hikayemiz’ eklendi ve birden fazla kullanıcının deneyimlerini aynı hikayeye eklemesine izin verdi. Bu yeterli değilse, coğrafi filtreler eklendi ve kullanıcının konumunu (şehir, iş, park, kompleks ve daha fazlası) temsil eden resimlerin paylaştıkları görüntüye eklenmesine izin verdi.
  • 2015 yılında, kullanıcıların birbirlerini kolayca bulmalarına yardımcı olmak için profiller için QR kodları eklendi. Özçekim lensleri ve yüz tanıma da yeni eklemeler oldu.
  • 2016 yılında uygulamaya Anılar eklendi.
  • 2017’de Zuckerberg, Snapchat’ın Hikayeleri konseptini Facebook’a ekleyerek dördüncü kez kopyaladı. Bilmiyorsanız, Bay Zuckerberg daha önce taklit etme özelliğini Instagram, WhatsApp ve Messenger’a eklemişti. Belki de büyük bir şeyin peşinde olduklarını bildiği için Snapchat’i “nakavt etmeye” çalışıyordu ve belki de onları denize düşüp Hikayeler konseptini boğarak bir köşeye koymaya çalışıyordu. Ne de olsa onları iki kez almaya çalıştı. Ne olursa olsun, gerçekler gerçektir. Snapchat, yararlı uygulamalar ve yaratıcı fikirlerin eklenmesiyle patlama yaşıyordu. Uygulanabilir bir rakip haline gelmişlerdi.

 

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir