Seo Uzmanı Kimdir?

union istanbul

Türlü arama motorlarına uygun web sitesi çalışmalarını yapan kişi seo uzmanı olarak tanımlanabilir.  Sitelere gelmesi hedeflenen ziyaretçilere yönelik kapsamlı bir işlem vardır.

SEO Uzmanı Ve Site Görünürlüğü

Bir sitenin görünür hale gelmesinin çok sayıda etken tarafından gerçekleşecek bir durumu vardır.  sitede seo çalışması yapılmadığında görünürlük otomatik olarak azalmaktadır. Bu açıdan baştan sona tümüyle kapsamlı bir hizmet planı çıkarılarak adımlar takip edilir.

Hangi Periyotlar Var?

Bir sitenin analiz, değerlendirme, uygulama aşamalarından sorumlu kişi seo uzmanlarıdır. Bu işlemler bir işletmenin en önem verdiği kısımlardan biridir. Yani sitedeki görünürlüğün artışını sağlayan kapsamlı bir işlem anlamına gelir. Bu işlemlerin detaylı şekilde sürekli gerçekleşmesi ve takibinin yapılması site varlığını devamlı olarak istenen düzeyde sürdürmesi adına önemlidir.  düzenli olarak inceleme yapmak şu artıları sağlar:

 • Düzenli şekilde dijital pazarlama çalışmaları titiz bir bakış açısı oluşmasına katkı sağlar.
 • Web sitesinin ilerlemesi için nerelere odaklanılması gerektiğini anlarsınız.
 • Sitedeki sorunları kolayca görerek çözüm için ilerleme sağlayabilirsiniz.
 • Konuya hakimiyet açısından nerelerde açıklar olduğu veya olası durumları tespit etmiş olursunuz.

Seo Uzmanı Görevleri Neler?

Genel bir taslak oluşması bakımından SEO uzmanı görevleri şöyle sıralanabilir:

 • Bir veya birden çok web sitesinin arama motoru optimizasyonunu yapmak
 • Sitenin genel algoritmalara uygun hale gelmesini sağlamak
 • İçerik ve kod analizleri doğrultusunda gereken müdahaleleri oluşturmak
 • Sitenin arama yapıldığında en üst sıralarda görünmesine katkıda bulunmak
 • Kodlama hatalarını bularak kullanıcıların avantajlı şekilde sitede bulunmasını sağlamak
 • Siteyle alakalı reklam kampanyaları
 • Site genelindeki sorunlu olan kısımları bularak çözüme ulaştırmak

Bütçe Ayarlaması ve Seo Uzmanı

Bir seo uzmanı ve firma yöneticisi, belirli bir bütçe belirleyerek site üzerindeki çalışmaların kapsamında plan hatırlayabilir. Sitedeki reklam bölümlerinde nasıl bir işlem desteği olacağı, sosyal medya, Ads gibi uygulamalar konusunda değerlendirmeler, sitenin organik ziyaretçilerinin nasıl en uygun şekilde artırılacağı gibi ayrıntılar önemlidir.

Kelime Araştırması ve Önemi

Seo çalışmaları yapılırken en kritik konulardan biri de anahtar kelime araştırmalarıdır. Bu araştırmalar yapılırken içeriğin optimizasyonu ve link ayarlamaları da önem kazanır.

Rakiplerin SEO Çalışmaları

Yapılan site içeriği ve genel seo çalışmalarıyla alakalı rakip sitelerin incelemesi yapılmalıdır. Çünkü öne çıkan özellikler belirlenirken özgün ve kaliteli içerik hazırlamak gibi detaylar önemlidir. İçerik editörü yönlendirmeleri konusunda ve link değişimi gibi detaylarda bütünsel bir işlem yürütülmelidir.

Sosyal Ağ Reklamlarını Yönetmek

bir web sitesi için en önemli konulardan biri sosyal medya seo uygulamalarıdır. Firma içerisinde ilerlemenizi sağlayan genişletici kanallardan biri de budur. SEO raporlaması, istatistiklerin yönetimi, SEO eğitimi vermek gibi birçok görevi daha olan seo uzmanları güncel bir sitenin en iyi verimi kazanması adına çok yönlü çalışmaların sürekli gerçekleşmesi demektir.

SEO uzmanı olmak için tüm yükümlülükleri yapabilecek kapasitede bir kurs almak, gereken eğitimi yeterli düzeyde temin etmek gerekir.

Önerilenler

Yorum Yap