Blog

Big Data Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Big Data Nedir?
Paylaş
İçindekiler

Son zamanlarda ‘Big Data’ terimi ilgi odağı oldu, ancak çoğu insan Big Data’ nın ne olduğunu bilmiyor. Big Data neymiş gelin birlikte inceleyelim.

İşletmeler, devlet kurumları, Sağlık Hizmeti Sağlayıcılar ve finansal kurumların yanı sıra akademik kurumların tümü, iyileştirilmiş müşteri deneyimi ile birlikte iş beklentilerini geliştirmek için BigData’ nın gücünden yararlanmaktadır. Bu nedenle, BigData’ nın bugün hemen hemen her sektöre nüfuz ettiğini ve dünya çapındaki işletmelerin ve kuruluşların başarısının arkasındaki baskın itici güç olduğunu kesinlikle biliyoruz. Ancak bu noktada, BigData’ nın ne olduğunu bilmek önemli mi?

 

Big Data nedir ? Gartner Tanımı

Gartner’ a göre BigData’ nın tanımı ; “Big Data”, gelişmiş iç görü ve karar verme için uygun maliyetli, yenilikçi bilgi işleme biçimleri gerektiren yüksek hacimli, hızlı ve çeşitli bilgi varlıklarıdır. ” Bu tanım, “Big Data Nedir?” Sorusuna açıkça yanıt verir. soru – Big Data, işletmeler ve kuruluşlara fayda sağlayabilecek değerli bilgileri ortaya çıkarmak için işlenmesi ve analiz edilmesi gereken karmaşık ve Big Data kümelerini ifade eder. Bununla birlikte, BigData’ nın ne olduğunu yanıtlamayı daha da kolaylaştıracak bazı temel Big Data ilkeleri vardır:

  • Zamanla katlanarak büyümeye devam eden muazzam miktarda veriyi ifade eder.
  • kadar hacimlidir ki, geleneksel veri işleme teknikleri kullanılarak işlenemez veya analiz edilemez.
  • Veri madenciliği, veri depolama, veri analizi, veri paylaşımı ve veri görselleştirmeyi içerir.
  • Bu terim, verileri işlemek ve analiz etmek için kullanılan araçlar ve tekniklerin yanı sıra verileri, veri çerçevelerini içeren tamamen kapsamlı bir terimdir.

 

Big Data Türleri

Big Data Türleri

Artık BigData’ nın ne olduğu konusunda doğru yolda olduğumuza göre, Big Data türlerine bir göz atalım:

Yapılandırılmış

Yapılandırılmış, Big Data türlerinden biridir ve Yapılandırılmış veri ile sabit bir biçimde işlenebilen, depolanabilen ve alınabilen verileri kastediyoruz. Basit arama motoru algoritmaları ile kolayca ve sorunsuz bir şekilde depolanabilen ve bir veri tabanından erişilebilen yüksek düzeyde organize edilmiş bilgileri ifade eder. Örneğin, bir şirket veri tabanındaki çalışan tablosu, çalışan detayları, iş pozisyonları, maaşları vb. Organize bir şekilde bulunacak şekilde yapılandırılacaktır.

Yapılandırılmamış

Yapılandırılmamış veriler, herhangi bir belirli form veya yapıdan yoksun olan verileri ifade eder. Bu, yapılandırılmamış verileri işlemeyi ve analiz etmeyi çok zor ve zaman alıcı hale getirir. E-posta, yapılandırılmamış verilere bir örnektir. Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış iki önemli Big Data türüdür.

Yarı yapılandırılmış

Yarı yapılandırılmış, üçüncü Big Data türüdür. Yarı yapılandırılmış veriler, yukarıda bahsedilen her iki formatı, yani yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri içeren verilerle ilgilidir. Kesin olmak gerekirse, belirli bir havuz (veritabanı) altında sınıflandırılmamış olmasına rağmen, yine de verilerdeki ayrı öğeleri ayıran hayati bilgileri veya etiketleri içeren verileri ifade eder. Böylece veri türlerinin sonuna geldik. Verinin özelliklerini tartışalım.

 

Big Data’ nın Özellikleri

2001’de Gartner analisti Doug Laney , 3 ‘V Big Data – Çeşitlilik, Hız ve Hacim’i listeledi . BigData’ nın özelliklerini tartışalım. Bu özellikler, tek başına, BigData’ nın ne olduğunu bilmek için yeterlidir. Onlara derinlemesine bakalım:

Çeşitlilik

Big Data Çeşitliliği, birden çok kaynaktan toplanan yapılandırılmış, yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış verileri ifade eder. Geçmişte veriler yalnızca elektronik tablolardan ve veri tabanlarından toplanabilirken, bugün veriler e-postalar, PDF’ ler, fotoğraflar, videolar, sesler, SM gönderileri ve çok daha fazlası gibi bir dizi formda gelir. Çeşitlilik, BigData’ nın önemli özelliklerinden biridir.

Hız

Hız, esasen verilerin gerçek zamanlı olarak oluşturulduğu hızı ifade eder. Daha geniş bir olasılıkla, değişim oranını, gelen veri setlerinin değişen hızlarda bağlanmasını ve etkinlik patlamalarını içerir.

Hacim

Hacim, BigData’ nın özelliklerinden biridir. BigData’ nın, sosyal medya platformları, iş süreçleri, makineler, ağlar, insan etkileşimleri vb. gibi çeşitli kaynaklardan günlük olarak üretilen büyük ‘hacimlere’ işaret etmektedir. Böylece BigData’ nın özelliklerinin sonunda yer almaktadır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir = Javascript nedir ?

4.5/5 - (2 votes)
Union İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM