Blog

RSS Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Paylaş
İçindekiler

RSS yani Really Simple Syndication, sevdiğiniz haber yayınları, bloglar, sosyal medya kanallarıyla güncel kalmanızı sağlayan bir araçtır.

Yeni gönderiler bulmak için siteleri ziyaret etmek ve içeriklere tek tek göz atmak yerine bir web sitesinde RSS beslemesi bularak daha kolay bir şekilde istediğiniz gönderilere ulaşabilirsiniz.

RSS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

RSS sayesinde web sitelerde yayınlanan içeriklerin daha kolay görüntülenmesi için başvurulan bilgi kaynak noktasıdır. Bu sayede web sitesine yeni içerik eklendiğinde güncelleme sağlanır. Bu sayede bir web sitesinin yayınladığı her şeye kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Bir web sitesinin RSS içerik içermediğini bilmek için siteye göz attığınızda turuncu bir logo varsa o sitede RSS beslemesi vardır ve bu sayede içeriklerini abonelerine duyurması daha kolaydır. Kimi siteler farklı şekillerde ve renklerde RSS logoları içerir.

RSS’nin nasıl kullanacağını daha detaylı anlamak için Google Chrome en etkili tarayıcılardan birisidir. Öncelikle bir web tarayıcısı açınız, web sayfanın üstünde sağa tıklayıp “Sayfa Kaynağını Görüntüle” yi seçin çıkan ekran ayarlarında “Bul” u seçin RSS’yi aratın ve entere tıklayın böylece RSS sonuçlarını bulursunuz. RSS besleme URL’sine sağ tıklayın ve Bağlantı adresini kopyalayın bir RSS okuyucusunda RSS beslemesine kolay bir şekilde ulaşması için bu URL’yi kullanın.

RSS Nasıl Çalışır?

RSS web, blog, sosyal medya gibi platformlara sahip kişilerin yazılarını daha güncel ve daha hızlı bir şekilde yayınlanmasını sağlayan içerik yayınlama platformudur. Bu içerik internetteki her türlü malzemeyi içerebilir. İçerikleri yayınlamak için web sitesi sahibi sitedeki her gönderinin başlığını, açıklamasını ve bağlantısını içeren RSS Beslemesi olan XML dosyası uzantısına sahip bir metin dosyası oluşturur. Bunun ardından web sitesi yazarı sayfalara yeni bir yazı ekleyeceği vakit bu XML dosyasını kullanır. XML dosyası bu sayede RSS beslemesi aracılığıyla yeni içeriği herhangi bir RSS okuyucusuna standart bir şekilde otomatik olarak toplu hale getirir.

Siteye gelen ziyaretçiler bu RSS beslemesine abone oldukları vakit web sitenizde yeni yayınlanan içeriği bu RSS okuyucusunda okurlar. Bu RSS okuyucuları XML dosyasından içerik toplar, bilgileri düzenler ve tek bir okuyucuda toplar.

RSS beslemesi sayesinde yapabileceğiniz birçok işlem var; bunlar;

  • Sevdiğiniz web sitesi, bloglardaki içeriklerin daha güncel ve daha okunaklı hale gelmesini sağlamak için bildirimler gönderir.
  • Sitelerdeki içerikler hakkında yayımlanan yorumları okumanızı sağlar.
  • Çeşitli kaynaklardan yerel ve ulusal haberleri takip etmenizi sağlar.

RSS Okuyucusu Nedir?

Bir web sitesinin RSS beslemesine abone olduğunuz vakit RSS okuyucusu size en etkili ve en güzel içerikleri sunar. İçeriğinizi daha hızlı bir şekilde görüntülemek ve başka web sitelerinden anından haber almak için RSS Okuyucusunu kullanmak en doğrusudur. Bu sayede hızlı ve güncel bir şekilde içerik bildirimleri size ulaşır.

Bizi Oyla Lütfen post
Union İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM