Union İstanbul

Subdomain ve Subfolder Kullanımının SEO Açısından Önemi Nedir?

Subdomain ile Subfolder Arasındaki Farklar Nelerdir?

Paylaş
İçindekiler

Subdomain ile Subfolder Arasındaki Farklar: Doğru kararı vermenize yardımcı olacak rehber!

Subdomain ve subfolder, SEO ile ilgilenen ve bu alanda hizmet veren kişilerin ilgilendiği kavramlar arasındadır. Etkili bir strateji sunmak için kimi web sitelerinde bu işlemlerin yapılması gerekecektir. Ancak alan adı ile alakalı olan bu işlemlerin etkileri birbirinden farklıdır. Kimi projelerde subdomain kullanımı daha mantıklıyken kimi projelerde subfolder kullanmak gerekir.

İlk defa bu kavramlarla karşılaşanlar için birbirine çok benzer anlama gelse de aslında iki kavram oldukça farklıdır. Aralarındaki farklar dolayısıyla etki alanları da değişmektedir. Kavramlara olan aşinalık arttıkça etkili SEO hizmeti vermek daha kolay olacaktır. Bu yüzden öncelikle iki kavrama yakından bakmalı, daha sonra seçime gidilmelidir.

Subfolder Nedir?

Kısaca subfolder ne demek bakıldığında, domain uzantılı bir işlem olduğunu görebilmeniz mümkündür. Subfolder çalışması alt klasör anlamına gelmektedir, Türkçe karşılığı budur. Kullanıldığı web sitelerinde hemen fark edilebilmekle birlikte farkında olmadan yaygın bir kullanım alanı da mevcuttur.

Normalde bir web sitesinin domain adresi şu şekildedir: example.com. Eğer bu web sitesi subfolder oluşturduysa URL kısmında yansıması bu şekilde olabilir: example.com/blog/xxx. Alt klasör açılmasından dolayı URL’de asıl domain aynen durur devamında /kullanılarak farklı bir kavram (belirlenen klasör) gelecektir.

‘’E-ticaret sitelerinde yaygın kullanılan bir yöntemdir. Bunun dışında hizmet sitelerinde de hizmet sayfalarını belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.’’

Birden fazla kategori ya da hizmet varsa web sitelerinde bunları sınıflandırmak, birbirine karışmadan ayırmak adına tercih edilecektir. Çok ürün bulunduran e-ticaret siteleri ya da portföy oluşturan hizmet sitelerinde kullanılacaktır. Kullanım alanları bununla sınırlı kalmamakla birlikte çeşitlendirilebilmektedir.

‘’Web sitenin arka planında alt klasör yani subfolder oluşturulduysa, arama motoru oluşturulan klasörü yeni bir web sitesi olarak algılar. Bu yüzden SEO çalışmalarında ayrı değerlendirmek gerekecektir.’’

 

Subdomain Nedir?

Subdomain yine SEO hizmeti sırasında tercih edilecek yöntemlerin başında yer alacaktır. Domain yani alan adı ile alakalı olup çoğu domain satışında da subdomain uzantıları ücretsiz olarak verilebilmektedir. Elbette her zaman verileceği anlamına gelmez fakat çoğu durumda temin edebilmek kolaydır.

Sık tercih edilen subdomain, Türkçe anlam olarak ‘alt alan adı’ demektir. Alt alan adı kullanımı genelde var olan web sitesinden ayrı tutulmak istenen sayfalar ve alanlar için tercih edilmektedir.

‘’Örneğin; e-ticaret ya da web sitelerinde blog sayfası ayrı tutulmak istendiğinde uygun bir domain alınabilir. Blog sayfasının ana domainden ayrı tutulmasına subdomain işlemi denir.’’

Ana web sitenin domaini example.com olarak kabul görelim, bu sitenin subdomain adresi şu şekilde olabilir:

Verilen örnekler çeşitlenebileceği gibi en çok blog örneği kullanılmaktadır.

Subdomainler her zaman farklı projelendirilmeli ve beraberinde işlemleri ana sayfadan farklı tutulmalıdır.

‘’Subdomain farklı dillerde hizmet veren web siteler, birden fazla hizmete sahip işletmeler için tercih edilen yöntemdir.’’

Tercih edildiği genel alanlar şu şekildedir:

  • Uluslarası pazarlama bölümlerinde,
  • Çok sayıda hizmet verildiği noktalarda,
  • Çok farklı video ve metin içeriklerinin yer aldığı işletmeler,
  • Blog içerikleri ayrı tutulmak istendiğinde.

 

Subdomain ve Subfolder Kullanımının SEO Açısından Önemi Nedir?

SEO hizmeti, arama motoru optimizasyonu yaparken farklı işlemleri gerektirmektedir. Ana web sitesini güçlendirmek ve üst sıralara çıkarmak için ihtiyaca göre hareket etmek şarttır. Subdomain ve subfolder bu alanda ihtiyacınızı karşılayabilir. Tek tek incelemek gerekirse:

Subdomain, alt alan adı anlamına geldiği belirtilmişti. Bazı sektörlerde çok güçlü rekabet olduğundan paravan sitelere ya da destekleyici alt alanlara ihtiyaç duyulur. Bu aşamada ana domain ismini taşıyan subdomain oluşturmak ana web sitesini güçlendirebilecek yöntemlerden birisidir.

‘’ Subdomain, yeni bir web sitesi olarak algılanır. Ana web sitesinden ayrı tutularak içerikler, tasarım ya da paylaşımlar yapılmalıdır.’’

Diğer taraftan subfolder da ana web sitesinden güç aldığı için sıralama alma konusunda yardımcı olacak işlemlerden birisidir. Alt klasörler ya da bunların da altında yer alan kategoriler ana web sitesini güçlendirecektir. Domain otoritesini arttıracağı için sıralamada etkili olacağını söylemek mümkündür.

‘’Yönetim ve kontrol süreci subdomaine göre subfolder daha kolaydır. Ayrı bir web sitesi olarak adlandırılmadığından yönetimi pratiktir.’’

 

Blog için Subdomain mi Yoksa Subfolder mı Tercih Edilmeli?

Genellikle SEO hizmeti kapsamında e-ticaret siteleri blog sayfalarını subfolder mı yoksa subdomain mi olarak seçileceği karıştırılmaktadır. Etkisi tartışılacak bir nokta olduğundan uzmanına göre değişiklik söz konusu olabilmektedir. Burada tamamen sektöre ve sektördeki hedef kitlenin davranışlarına göre tercih yapmak gerekir.

E-ticaret siteleri genellikle blog sayfalarını ayırmak için subdomain kullanımı tercih eder. Subdomain tamamen ayrı bir web sitesi olduğu için kullanıcıların algı ve marka bilinirliği konusunda farklılık olacaktır. Nasıl mı?

Eğer web sitesi yani marka değeri oldukça büyükse, sektörde öncüyse subdomain olarak açılan blog sayfaları kullanıcılar tarafından doğru algılanır. Burada kullanıcı bilgilenmek ya da paylaşımları incelemek amacıyla web sitesinin paylaşıldığını bilmektedir. Elbette tam tersi durum da söz konusudur.

Yeni bir marka ya da marka bilinirliği oturmadıysa e-ticaret sitesini blog alanını subdomain oluşturması çok doğru değildir. Çünkü kullanıcılar yani okuyucular öncelikle ana web sitesini tanımalı ve aşinalık kazanmalıdır. Aksi durumda var olan iki web sitesi (ana site ve subdomain açılan site) ayrı algılanamaz, amaca hizmet etmez.

‘’Marka bilinirliği oluşturmayı hedefleyen yeni web siteleri subfolder kullandığında daha büyük avantaj elde eder. Aksi durumda hem ana web sitesi hem de subdomain için çalışma planlamak gerekir.’’

Sonuç olarak marka değeri, kullanıcı hareketi ve SEO hizmeti veren uzmana bağlı olarak subdomain ya da subfolder arasında tercih yapılabilir.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!