Union İstanbul

Google Trends Nedir? Pazarlamacılar Bunu Nasıl Kullanabilir?

Paylaş
İçindekiler

Google Trends Nedir?

Google Trends, kullanıcıların aramalarından yola çıkarak oluşturulan kısmi istatistik ve raporlaştırma alanıdır. Google tarafından oluşturulan bu özel alan sayesinde işletmenize yön verebileceğinizi biliyor muydunuz? İçerisinde yer alan anahtar kelime araştırması, pazarlama karşılaştırması sayesinde siz de farklı amaçlardan yararlanabilirsiniz. 

Trend aramalar adından da anlaşılacağı üzere o dönem, saat ya da yıl içerisinde en çok aranan kelimeleri bizlere vermektedir. Bu bilgiler ışığında işletmeler ve blog siteleri dahi düzenlemeler yapabilmektedir. Ancak her ne kadar yaygın olarak kullanılmasa da Google trend aramalar ile pazarlamacıların faydalanabileceği durumların olduğunu biliyoruz. İşte, bu alanda yararlanabileceğiniz bazı durumlar:

 1. Anahtar Kelime Araştırması Yapma
 2.  Pazara Yönelik Bilgi Edinme
 3.  Niş Alanlar Belirleme
 4. Rakiplerle Kıyaslama Yapabilme
 5. Site İstatistiği Hakkında Yorumlama Yapma
 6. Trendleri Bulma ve Yakalayabilme
 7.  Sosyal Medya Hashtagleri Saptama
 8. Yerel SEO Yapabilme
 9.  Marka Bilinirliğini Arttırma
 10. Yayınlanmış Geçmiş İçerikleri Yönetebilme 

 

Anahtar Kelime Araştırması Yapma

Anahtar kelime araştırması yapmak dijital pazarlama alanında yer almanız için gerekli bir durumdur. SEO ajansı olarak marka ortaklarımıza olabildiğince uzun kuyruklu ve hedef kitlesine eriştirecek konular seçiyoruz. Ancak bu kelimeleri seçerken yararlanabileceğiniz kanallar arasında Google arama istatistikleri olduğunu söylesek ne dersiniz?

Google Trends sayfasına eriştiğinizde pazarlama alanında var olduğunuz ya da pazara girmeyi düşündüğünüz bir kelimeyi araştırabilirsiniz. Bu hem öncesinde pazar araştırmanızı yapmanızı sağlar hem de var olduğunuz pazarın popülerliği hakkında size bilgi verir. Bununla da kalmayarak bulunduğunuz konuma bağlı olarak hangi tarih aralıklarında daha yaygın olduğunu keşfedebilirsiniz.

 

google-trends-nedir

 

Son 30 günde SEO ajansı kelimesi için nasıl bir arama trendinin oluştuğunu yukarıdaki görselde sizlere sunduk. Bu tarih aralığını dilerseniz 1 yıllık dilerseniz haftalık ve hatta günlük ayarlayabileceğinizi unutmayın. 

Dipnot: Eğer haber sitesi yönetecek olursanız ve güncel konulara anlık erişmek isterseniz bir tüyomuz var! SEO danışmanlığı sırasında müşterilerimize önerdiğimiz ortak bir araçta Google Hot Search olacak. Burada da ‘anlık’ olarak ülkede en çok aranan kelimeleri canlı canlı bulabilirsiniz. Görselini de sizler için aşağıya ekliyoruz. 

 

google-trends-faydalari-nelerdir

 

Pazara Yönelik Bilgi Edinme

Yer alacağınız pazar alanı hakkında daha iyi sonuçlar elde etmek için önemlidir. Yatırımınızı bu pazara yapmalı mısınız? Geç mi kaldınız yoksa tam zamanı mı? Dönemsel olarak mı kazanç elde edebilirsiniz yoksa sürekli mi? İşte bu ve benzeri tüm sorularınızın yanıtının neredeyse tamamını Google Trends aracılığıyla öğrenebilirsiniz. 

 

 Niş Alanlar Belirleme

Aklınızda yer alacağınızın pazarın niş olması ve çok da yaygınlaşmamış olması fikri yer alabilir. Bunu test etmenin en iyi yollarından birisi yine Google Trends Turkey olacaktır. Sosyal medya ya da araştırmalarınız sonucu bilgi edindiğiniz bu alan için araştırma yapın. Aylık ya da yıllık grafikte son zamanlarda artış söz konusuysa niş bir alan buldunuz demektir!

Elektronik ticaret kelimesi ile yapılan araştırmamızın 1 senelik sonucunu görüyorsunuz. SEO ajansı olarak bu grafikten yola çıkarak artık pazara girmek için geç kalınan bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Siz de bu tarz araştırmalarınız ile hem niş hem de henüz popüler olmayan pazarları keşfedebilirsiniz.

 

google-trends-seoya-etkisi

 

Rakiplerle Kıyaslama Yapabilme

SEO danışmanlığı sırasında farklı araçlar kullanarak birebir rakip kıyaslaması yapabiliyoruz. Ancak Google Search Trends de siz bu konuda ücretsiz bir kolaylık sağlıyor. Daha çok kavramlar arasında yapacağınız kıyaslama ile sitenize uygun olanı bulabilirsiniz. Sadece içerik anlamında değil, işletme olmak adına da doğru malzeme/alan seçiminde bulunmak mümkün olacaktır. 

Gelin birlikte bu kıyaslamayı inceleyelim. Bir tarafta (mavi olan) İphone kelimesine ait yükseliş ve düşüşü gösteriyor. Diğer tarafta ise (kırmızı olan) Huawei kelimesine ait sonuçları veriyor. İphone ciddi anlamda grafikteki üstünlüğü ile dikkat çekiyor. Burada aranma hacmi de işin içine girdiğinde İphone pazarında daha fazla alıcı olması muhtemeldir aynı zamanda rakipleriniz de bu denli artacaktır.

 

google-trends-pazarlamaya-etkisi

 

Site İstatistiği Hakkında Yorumlama Yapma

Sitenizde hiç beklemediğiniz dönemlerde ciddi bir trafik düşüşü mü yaşıyorsunuz? Eğer sebebini bilmiyorsanız, biz biliyor olabiliriz! Dönem dönem ülkemizde var olan olumsuz olaylarda neticesinde organik aramalarda ciddi bir düşüş yaşanmaktadır. Bu durum neticesinde sitenizin trafiği de olumsuz yönde ilerleyebilir. Eğer sitenizin düşüşte olduğu dönemde Google Trends bölümünde de düşüş varsa sorun yok demektir. 

 

google-trends-karsilastirma

 

6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli deprem tüm dijital alanı etkileyen bir olaydı. Psikolojik, sosyolojik ve ekonomik etkileri olan bu durum ‘otobüs saatleri’ kelimesinde dahi görsel de göreceğiniz üzere düşüşe neden olmuştur. 

Trendleri Bulma ve Yakalayabilme

Gün içerisinde var olan trendleri bulma ve bununla alakalı içerik üreterek yakalamak artık çok kolay! Müşterilerimize pazarlama alanında sektörlerine dair gelişimleri takip etmesini öneriyoruz. SEO danışmanlığı kapsamında da özellikle bu yüzden Google arama trendleri takibinin yapılmasının öneminden bahsetmekteyiz.

 

google-de trend-olanlar

 

Görseldeki gibi trendler kısmına girdiğimizde o gün içerisinde en çok okunan haberleri ve başlıkları görebiliriz. Eğer alakalı bir içeriğiniz yoksa yeni içerik üretebilir ya da sosyal medya üzerinden buna göre reaksiyon alabilirsiniz. 

 

Sosyal Medya Hashtagleri Saptama

Sosyal medya üzerinde hashtagler oldukça önemlidir. Takipçisi çok olan konu başlıkları ekstra takipçi kazanmanıza neden olacaktır. Sadece İnstagram olarak düşünmeyin aynı zamanda Youtube trend konular da bu şekilde saptanabilir. Özel hashtagleri yakalayarak trend çizgisinden düşmeyebilir farklı hedef kitlelerine de erişebilirsiniz. 

 

 Yerel SEO Yapabilme

Çoğu kişi tarafından sadece Google’da en çok aranan kelimeler 2023 sonuçları merak edilse de durum bununla sınırlı değildir. Çünkü Google Trends Turkey ile aynı zamanda yerel SEO konusunda bilgi edinebiliyoruz. Örneğin; online terapi vereceğiniz bir uzman olduğunuzu düşünelim. Hangi şehirlerde buna yönelik aramalar fazla bilmek istemez misiniz? 

Belirleyeceğiniz bu konumsal bilgi sayesinde o bölgelere özel reklam çıkabilir ya da bu kelimelerde özellikle çalışabilirsiniz. İşletme ve pazarlamacılara SEO ajansı olarak bizler de bu yönlü ilerlemeler sağlıyoruz. Aşağıdaki görselde ‘online terapi’ kelimesine özel bölgesel sonuçlar verilmiştir. 

 

Marka Bilinirliğini Arttırma

SEO danışmanlığı kapsamında sıralama ve site içi iyileştirmeler ile markanın bilinirliğini arttırmayı hedefleriz. Söz konusu bu bilinirliği takip ettiğimiz noktalardan birisi Google Trends olacaktır. Ancak bu aramalarda yer alabilmek için bir müddet arama verisi toplanması gerektiğini unutmamalısınız. Oldukça yaygın bir e-ticaret sitesinin marka bilinirliğini anlayabilmek için bir örneği sizlere bırakıyorum.

 

google-trends-marka-bilinirligi

 

Yayınlanmış Geçmiş İçerikleri Yönetebilme 

Şüphesiz ki SEO ajansı olarak müşterilerimize geçmiş içerikleri yönetmesine dair bazı tüyolarda da bulunuyoruz. Bu tüyolarımız sayesinde web sitenin görüntülenmesinde artış meydana gelebilmektedir. Eğer web sitenizde yer alan bir içeriğe trendlerde denk geldiyseniz ya da araştırmalarınıza göre son zamanlarda yükselen grafik olduğunu görüyorsanız revize edebilirsiniz.

 

Google Trendler Nasıl Çalışır?

Google Trends Türkiye o an içerisinde ya da belirli tarih aralığındaki kullanıcıların sahip olduğu arama yönelimlerini yansıtmaktadır. İlgili bir konuya yönelik olarak kaç kişinin ilgi gösterdiğini istatistiksel olarak sunacaktır. Kullanıcılar ve müşteri ortaklarımız aynı zamanda bu ücretsiz siteyi belirli tarih aralıklarındaki sonuçlara göre sınırlandırabilir. Diğer taraftan anlık veri akışını da elde edebilmektedir.

Bahsedilen bu uygulama hakkında Google tarafından net olarak belirtilen bir durum daha mevcuttur. Verilerin anket verisi gibi ciddiye alınmaması gerekmektedir. Sadece kullanıcıların en çok arama yaptığı bölgeler ve bu bölgelerdeki arama kelimeleri kendi arasında sıralanarak trend elde edilmektedir. 

 

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Kullanıcıların Google arama istatistikleri Türkiye sayfasına giriş yapmasıyla kullanım aşamaları oldukça basit ilerleyecektir. Çünkü site oldukça sadece ve basit bir şekilde tasarlanmıştır. Daha önce konu hakkında bilgisi olmayan müşterilerimiz dahi kolayca siteyi kullanabilmiştir. 

Öncelikle bireyin ‘Google Trends’ yazarak en baştaki siteye girmesi gerekiyor. Karşısına çıkacak arama alanına ister bir marka ismi isterse bir konu başlığı yazarak arayabilir. 

google-arama-trendleri-nelerdir

Bu kelimenin ilgili zaman aralığını sol taraftan seçerek bir grafik elde edecektir. Grafik belirlenen tarih aralığına göre aranma yoğunluğunu gösterecektir.

google-trends

Üst sayfada sadece tarih değil, kategori seçimi de yapabilirsiniz. Örneğin aranan bir kelimenin sadece finansal amaçla yapıldığı aramaları kâale alabilirsiniz. Tüm kategorileri seçtiğinizde genel bir sonuç verecektir. 

google-trends-seo-katkısı

Kelimenizin hemen yanındaki alanda ‘Karşılaştır +’ yazacaktır. Buradan hareketle karşılaştırma yapacağınız alanı belirleyerek dilerseniz grafikleri değerlendirebilirsiniz. 

Hemen sağındaki yerde ise aramanızı Google SERP sonuçları, Youtube aranmaları gibi farklı noktalara göre göz atmanızı sağlar. 

google-trends-seo

Sayfayı aşağı kaydırdığınız takdirde bura da kelimenizin bölgesel olarak nereden ve ne kadar arandığını görebilirsiniz.  

Sayfayı aşağı kaydırmaya devam ederseniz burada da ‘İlgili Sorular’ ve ‘İlgili Konular’ bölümünü görebilirsiniz. Bu aşamadaki verilerin daha çok biz SEO ajansı tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak  kendi isteğiniz doğrultusunda farklı yöntemlerle de değerlendirebileceğinizi unutmamalısınız.

google-trends-analizi

Google Trends Daha Etkili Kullanım İpuçları

Google Trends Türkiye bilgilerini birden fazla etkeni bir araya getirerek kullanırsanız daha etkili sonuç alırsınız. Ne demek istiyorum? Örneğin bir araştırma konusu belirlediğinizi var sayalım. Araştırma konunuzun hacmi yüksek zorluk değeri de düşük olsun. Ancak rakiplerinizin önüne geçmek ve anlık olarak trafik çekmek için yapabilecekleriniz hala var.

Arama istatistikleri sayfasına giriş yapalım. Daha sonra burada arama bölümüne yazmayı düşündüğümüz anahtar kelimeyi girelim. Sayfanın en sonunda ‘İlgili Sorular’ bölümündeki kavramları da not alalım. İçeriğimizde mutlaka burada yer alan kavramlara başlık ve bilgi olarak yer verelim. Böylece güncel trend ile geçmiş ayların birikiminden doğan anahtar kelime hacmini birleştirmiş olursunuz.

Diğer bir yöntem ise aşamalı ilerlemeyi sağlayacak bir durumdur. Öncelikle haber siteleri için etkili olacak bir yöntem olduğunu belirtmemizde fayda var. Daha çok trafik almak isteyen kişilerin kullanmasını SEO ajansı olarak öneriyoruz. Google Trends sayfasına giriş yapın ve Trendler bölümündeki konulara göz atın. Örneği bu alanda ‘bal’ kelimesinin haberine denk geldiniz diyelim.

Anlık olarak var olan bu haberi özgünleştirerek hemen sitenize ekleyin. SEO kurallarına aşırı dikkat etmeden, gereksiz kelime kasmadan yayına verin. Burada amaç hızlı bir şekilde indeks almamız unutmayın. Sıralamaya bir şekilde dahil olan bu yazımızı sonradan geliştireceğiz. Peki nasıl? Aranması olan ve haberle alakalı bir uzun kuyruklu anahtar kelime belirleyelim. Bu kelimeden hareketle tam SEO kurallarına uygun makale olacak şekilde yazının devamına ekleme yapalım. 

Sonuç olarak hem trendlerden ötürü güncel haberlere hem de kurallardan ötürü uzun vadeli SEO çalışmasını bir arada yapmış olursunuz. 

Google Trends Faydaları Nelerdir?

Google’da en çok arananlar konusunda bilgi sahibi olursunuz. Alacağınız bu bilgiler ışığında:

 • Giriş yapacağınız pazarı belirleyebilirsiniz.
 • İşletmenizde satmanız gereken ürüne karar verebilirsiniz. (Popülerliğine göre)
 • Hizmetinizi hangi bölge ya da bölgelerde vermeniz gerektiğini görebilirsiniz.
 • Yerel SEO’da öncelik oluşturabilirsiniz. 
 • İçerik yönetimi yaparken anahtar kelime bulabilirsiniz.
 • Geçmiş içeriklere yön vererek sitenizi iyileştirebilirsiniz. 
 • Gündemden uzak kalmayarak sosyal medya, Youtube gibi alanların trendlerine göz atabilirsiniz. 

SEO ajansı olarak müşteri ortaklarımıza son yılların en önemli alanı olan Google Trends sitesi ile de hizmet sunuyoruz. Eğer bu siteyi yorumlamakta zorlanıyor ya da kullanımda sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız endişelenmeyin! SEO danışmanlığı kapsamında bize ulaşarak detaylı bilgi ve hizmet alabilirsiniz. 

 

Bonus Bilgi:  Google Glimps eklentisi ile bu analizleri daha da derinleştirebilirsiniz. Aranan anahtar kelimenin hangi sosyal medyada popüler olduğunu öğrenebilir, anahtar kelimelerin 0- 100 arasında değerleri değil, mutlak arama hacimlerini ve potansiyel eğimleri rahatlıkla analiz edebilirsiniz.

 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!