Union İstanbul

wordpress footer düzenleme

WordPress Footer Nasıl Düzenlenir? Adım Adım

Paylaş
İçindekiler

WordPress footer, bir web sitesinin alt kısmında yer alan bölümdür. Genellikle iletişim bilgileri, telif hakları, site haritası veya diğer önemli sayfalar gibi bilgiler içeren bir bölümdür. WordPress tema tasarımcıları, sitenin altbilgisindeki içeriği belirlemek ve düzenlemek için footer widget alanları veya özel ayarlar sağlarlar. Footer, web sitesinin tasarımında önemli bir unsurdur ve ziyaretçilerin sitenin altbilgisinde bulunan bilgilere erişebilmesine olanak tanır.

 

Footer Nedir?

Alt bilgi anlamına gelen Footer WordPress altyapılı siteler için önemli bölümlerin başında gelir. Bir tema header (üst bilgi), footer (alt bilgi), main (ana alan) ve sidebar (kenar çubuğu) gibi alanlardan oluşur. Her bir alan farklı bileşenleri üstünde bulundurabildiği gibi temadan temaya da farklılık gösterebilmektedir. Alt bilgi yani Footer, tasarımın en altında yer almaktadır. Bir web sitesinde kenar çubuğunun olmaması veyahut sağ ya da solda yer alması, footerda fazladan menü bulundurulması gibi çeşitli varyasyonlar oluşturulabilir. Peki, birçok kullanıcının da zorlandığı o konu; wordpress footer nasıl düzenlenir? Web Tasarımlarınızda yer alan footer bölümlerini kolayca düzenleyeceksiniz.

WordPress footer alanında değişikliğe gitmenin birçok yolu vardır. Bu alandaki bileşen ya da özel kodlamaların düzeltilmesi bir hayli basit, birçok internet sitesi kullanıcısının yapabileceği zorluk düzeyindedir. Özellikle de internet sitenizde tercih ettiğiniz tema sizlere birtakım kolaylıklar da sağlayabiliyor. Çoğu temada herhangi bir içeriğe yer vermek, sosyal medya barı kullanmak ya da alt bilgi alanında birkaç yazınıza yer vermek için bileşenler kısmında değişiklikleriniz doğrudan footer alanını değiştirecektir. Metin alanı, görsel ya da birtakım hazır bileşenleri footera eklemek istiyorsanız wordpress “Görünüm > Bileşenler” kısmına göz atabilirsiniz. Tüm profesyonel temada bulunan Footer widget alanı tasarım ile birlikte hazır gelmektedir. 

  1. WordPress yönetici panelinize giriş yapın ve Görünüm > Özelleştir seçeneğine tıklayın.
  2. Açılan menüden Altbilgi seçeneğine tıklayın.
  3. Altbilgi bölümünde değişiklik yapmak için kullanabileceğiniz birkaç seçenek vardır. Örneğin, Altbilgi Metni seçeneği altındaki metin kutusuna iletişim bilgilerinizi veya telif hakları bilgilerinizi girebilirsiniz.
  4. Ayrıca, Altbilgi Widget’ları seçeneği altında, altbilgi bölümüne eklemek istediğiniz widget’ları seçebilirsiniz. Örneğin, son gönderiler veya takvim gibi widget’ları altbilgi bölümünde görüntüleyebilirsiniz.
  5. Yapılandırmanızı tamamladıktan sonra Değişiklikleri Yayınla düğmesine tıklayarak değişikliklerinizi kaydedin.

Bu adımları takip ederek WordPress altbilgi bölümünü düzenleyebilirsiniz.

 

Footerda Kod Ekleme ya da Çıkarma

footer kodu

 

Bileşenler kısmında değişikliğe gitmenin yanı sıra kodlama bilginiz varsa ya da hazır bir kod eklemesi yapacaksanız tema dosyaları arasında bulunan footer.php düzenlenmesi ile birtakım değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz.

İstenmeyen bağlantıların kaldırılması, yeni bağlantıların eklenmesi, SEO adına birtakım eklemeler ve kodlamalarda değişiklikler için düzenlemeye gideceğiniz footer.php kısmı web siteleri için önemli bir bölümdür. Bu yüzden değişiklik yapmadan önce temkinli olmalı, dikkatlice düzenlenmelidir.

Bazı temalarda bu kod eklemelerini yapacağınız alan temanıza ait olan bölüme gömülü bir şekilde gelir. Tema ayarlarınız içerisinde footer ve header kısımlarına kod ekleme alanları varsa; buralarda da düzenlemelere gidilebilir. Panel içerisinde tema düzenleyici bölümünü kullanabileceğiniz gibi sunucu dosyalarınızdan ya da Filezilla aracından da faydalanabilirsiniz.

Tüm bunların haricinde küçük renk değişimleri, boyut gibi birtakım CSS değişikliklerinde ise wordpress özelleştir bölümünde yer alan “Ek CSS” i kullanabilirsiniz.

 

Diğer Merak Edilen Yazılarımız:  >> WordPress En İyi Eklentileri 

 

Sitenize Whatsapp butonu koymayı biliyor muydunuz?

Cevabınız hayır ise “WordPress Whatsapp Eklentisi” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!