Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?

union istanbul

Bir web sitesi oluşturduktan sonra yapmanız gereken ilk adım Google’a sitenizi tanıtmaktır. Bunu Google Search Console kullanarak yapabilirsiniz. Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir araçtır. Önceden Google Webmaster Tools olarak bilinen aracın ismi 2015 yılında Google Search Console olarak değiştirilmiştir. Web sitenizin hareketlerini izlemenize, Google’ın web sitenizi nasıl taradığını ve indekslediğini analiz etmenize yardımcı olan mükemmel bir araçtır. Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanlarının çok sık kullandığı SEO araçlarının başında gelir. “Google Search Console Nedir?” , “Google Search Console Nasıl Kullanılır?” ve “Google Search Console Ayarları Nasıl Yapılır?” gibi sorularınızın cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

 

Google Search Console Nedir?

Google Search Console ya da Google Webmaster Aracı, web sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansını izlemenizi sağlayan, sitenin teknik hatalarını bulup düzeltmenize olanak tanıyan ücretsiz Google hizmetidir. Kullanımı oldukça kolay bir arayüze sahiptir. Sitenizin arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiği konusunda size fikir sunar ve sorunları gidermenize yardımcı olur. Sıralamanıza ve kullanıcı deneyiminize zarar verebilecek sorunları görmeniz, web siteniz için SEO stratejisi belirlemenize yardımcı olur. Google Search Console sitenizin nasıl bir yapıda olduğunu bildirmenizi sağlar. Bunlar arasında; site haritaları göndermek, sitenize gelen backlinkleri(geri bağlantı) görmek, robots.txt dosyası oluşturmak ve daha fazla bilgi edinmek gibi maddeler yer alabilir. Sonuç olarak kullanılması gereken etkili SEO araçlarından biridir ve web geliştiricilerin belirtilen konular üzerinden web sitelerinde iyileştirme yapmasına olanak sağlar.

 

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

 Google, web sitenizin verilerini toplamak ve analiz etmeniz için Search Console aracıyla değerli bilgiler sunar. Sitenizin hangi anahtar kelimelerde sıralama aldığını, hangi cihazlardan giriş yapıldığını ve hangi ülkelerden kullanıcıların sitenize geldiğini görebilirsiniz.

Önerilenler

Yorum Yap