Union İstanbul

müsterilerinizi-nasil-cezbedersiniz

Müşterilerinizi Nasıl Cezbedersiniz? Açık Hava Reklamları ile Müşteri Kazanma Stratejileri

Paylaş
İçindekiler

Müşterilerinizin dikkatini çekmek ve onları markanız hakkında bilgi sahibi olmak için en etkili yöntemlerden birisi açık hava reklamlarıdır. Açık hava reklamları sadece yaygın olarak kullanılması dolayısıyla değil, oldukça etkili bir alana sahip olmasından dolayı da tercih edilmektedir.

Türkiye’de reklam alanında yapılan çalışmalarda görülüyor ki televizyon ve dijital reklamlardan sonra en çok tercih edilen yöntem açık hava reklamları. Yaklaşık olarak %6 oranında uygulanıyor olması bu reklam türünün gücünü kanıtlar niteliktedir. Doğru strateji ve planlamalar ile yürütüldüğünde markaya değer kattığı da apaçık bir gerçektir. Peki müşterilerinizi nasıl cezbedersiniz? Açık hava reklamları ile müşteri kazanma stratejileri nelerdir?

Açık Hava Reklamları için Müşteri Kazandıracak Stratejiler

Her geçen gün dijital reklam kanallarının kullanıldığı ve yaygınlaştığı açık bir gerçek olsa da bazen geleneksel olan daha etkili olmaktadır. Hatta bazı durumlarda dijital reklamlardan bile daha etkili olduğu söylenebilmektedir. Kulağa ilk başta tuhaf geliyor değil mi? Fakat oluşturulan reklam stratejisi ve etki alanına bağlı olarak bu gerçeklik ortadadır.

Değerlendireceğiniz açık hava reklamcılığı yönteminde değerlendirebileceğiniz bazı stratejiler ve önemli noktalar bulunuyor.

1 – Hedef Pazarınızı İyi Araştırın

Reklam türü ne olursa olsun hedefi doğru belirlemediğiniz müddetçe oluşturacağınız tüm oluşumlar boşa gidecektir. Sadece bütçe değil, zaman ve emek konusunda da boşa giden bir durum söz konusu olacaktır. Bu yüzden hedefinizi en iyi şekilde tanımlamalı, potansiyel müşterilerinizin bir profilini oluşturarak işe başlamalısınız.

Sadece hedef kitleniz değil aynı zamanda açık hava reklamcılığı ile neyi hedeflediğinizin sınırlarını çizmeyi deneyin. Örneğin bu reklamlar ile marka bilinirliği mi elde etmek istiyorsunuz yoksa satış oluşturmayı mı? Tüm bu sorular neticesinde diğer aşamaları şekillendirebilirsiniz.

2 – Yaratıcı Olmaya Çalışın

Farklılık her zaman iyi olmayabilir fakat çoğu zaman dikkat çeker ve hedefinize giderken size yardımcı olabilir. Klasik açık hava reklamcılığının ötesine geçerek yaratıcı fikirleri deneyin. Tasarımdan, mesajınıza kadar dikkat çeken bir reklam stratejisi üretirseniz dönüşümleri de sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz. Varsa geçmiş reklamlarınızı da analiz ederek bu konuda daha olumlu ilerleyebilirsiniz.

3 – Var Olan Müşterilerinizi Unutmayın

En sık düşülen hatalardan birisi sadece potansiyel yeni müşterilere odaklanmaktır. Halbuki yeni bir müşteri kazanmak her zaman daha yüksek maliyet yaratmaktadır. Bunun için halihazırda müşterileri elde tutmak daha kolaydır ve bu hedeflenmelidir. Var olan müşterilerinizi de düşünerek açık hava reklamları oluşturmalı, müşteriyi tekrar markanızı seçmesi adına yönlendirmelisiniz.

4 – Temel Hedeflerinizi Ölçeklendirin

Temel hedeflerinizi belirlemek tasarımdan tutun da reklam için ayıracağınız bütçeyi belirleyecek bir unsurdur. Bu yüzden oldukça önemli bir aşamaya hizmet etmektedir. Hedeflerinizi belirlerken rakiplerinizin çalışmalarına da göz atarak karar verebilirsiniz.

Örneğin hedefiniz eğer satış sağlamak ve müşteri çekmekse harekete geçirici mesajların olduğu net mesajlar oluşturmanız gerekecektir. Eğer hedefiniz marka bilinirliğini arttırmaksa daha çok marka hikayenizi anlatan reklamlar oluşturmalısınız. Bu tarz reklamlar için 6-12 aylık bir planlama yapmak daha doğru olacaktır.

5 – Zamanlamayı İyi Belirleyin

Reklamların yayınlanma süresi ve yayında kalacağı süre oldukça önemlidir. Doğru bir zamanlama markanıza değer katacak reklam çalışmaları oluşturmanıza yarayacaktır. Özellikle dönemsel faaliyet veren bir duruma sahipseniz daha dikkatli olmanızda fayda var.

Yine örnek üzerinden ilerleyelim. Eğitim kurumuysanız, yaz ayının son çeyreğine doğru reklamlarınızı arttırmalısınız. Eğitim dönemi başlamadan önce reklam kampanyalarını daha fazla arttırarak doğru bir zamanlama elde edebilirsiniz.

Diğer taraftan eğer spor ile alakalı marka sahibiyseniz yaz dönemine yakın reklamları çoğaltabilirsiniz. Çünkü bu dönemlerde insanlar daha çok zayıflamak ve yaza fit girmek adına markanıza ihtiyaç duyabilir.

6 – Harekete Geçirici Mesajları İyi Belirleyin

Harekete geçirici mesajlar tüm reklam türleri için önemlidir ve CTA olarak adlandırılmaktadır. Bu mesajlar bilgi vermekten ziyade, reklama maruz kalan kişiyi harekete geçirmek için oluşturulur. Hareket geçirmek adına oluşturacağınız mesajın dikkat çekici, kısa ve net olmasına özen göstermelisiniz.

7 – Açık Hava Reklamını Dijital ile Birleştirin

Her ne kadar açık hava reklamcılığı tek başına yeterli olsa da dijital reklamlarınız ile bütünleştirdiğiniz de daha fazla anlam kazanacaktır. Halihazırda var olan sosyal medya hesaplarınıza ya da web sayfanıza yönlendirmek için logo ekleyebilirsiniz. Adreslerinizi açıkça belli edebilir ya da QR kodları ile doğrudan sayfaya erişmelerini sağlayabilirsiniz.

8 – Doğru Ajans ile Çalışın

Şüphesiz en önemli aşamalardan birisi doğru bir ajansla çalışmak olacaktır. Etkiyi arttırmak adına profesyonel olan ve görüşlerinden yararlanabileceğiniz ajansları tercih edin. Büyükşehirlerde özellikle etkili alanlarda faaliyet sunan, açık hava reklamcılığını en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak ajanslarla anlaşın.

Eğer açık hava reklamcılığı ile kaçınılmaz reklamlar oluşturmak istiyor ve dijital reklamlara göre daha fazla kitleye erişmek istiyorsanız doğru adrestesiniz! Union İstanbul olarak başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehirde açık hava reklamcılığı için hizmet veriyoruz. Siz de hemen iletişime geçerek bizden bilgi alabilirsiniz.

Başlık metninizi buraya ekleyin
Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!